BRATISLAVA - Budúce matky-živnostníčky, ktoré sú povinne nemocensky a povinne dôchodkovo poistené, počas poberania materskej dávky nemusia platiť poistné na nemocenské a na dôchodkové poistenie.
V tomto období sa na ne vzťahuje inštitút tzv. vylúčenia platenia poistného.
Po tom, ako matky-živnostníčky prestanú dostávať dávku materské, ich ďalší postup voči Sociálnej poisťovni závisí od konkrétnej životnej situácie. Väčšina z nich plynule prechádza na poberanie rodičovskej dávky z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny a v takom prípade platenie poistného do poisťovne závisí od toho, či počas poberania rodičovského príspevku vykonávajú alebo nevykonávajú zárobkovú činnosť.
"Ak povinne poistená matka-SZČO vykonáva zárobkovú činnosť, má riadnu povinnosť platiť poistné na nemocenské a dôchodkové poistenie do Sociálnej poisťovne. Ak zárobkovú činnosť nevykonáva, poistné neplatí – v období, v ktorom má nárok na rodičovský príspevok a podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej SZČO, sa na ňu vzťahuje inštitút tzv. prerušenia platenia poistného. Musí si však voči poisťovni splniť oznamovaciu povinnosť," radí Peter Višváder, hovorca poisťovne.
V pobočke Sociálnej poisťovne v mieste trvalého bydliska treba predložiť tlačivo Registračný list fyzickej osoby – prerušenie (vyznačiť na ňom dátum vzniku prerušenia, dôvod prerušenia č. 7 – nárok na rodičovský príspevok). K tomuto tlačivu je potrebné priložiť čestné vyhlásenie, že sama zárobkovú činnosť nevykonáva a riadne sa stará o dieťa. Pri ukončení poberania rodičovského príspevku je následne takáto SZČO povinná oznámiť Sociálnej poisťovni aj ukončenie prerušenia poistenia podobným spôsobom na Registračnom liste FO.
Vo februári 2019 Sociálna poisťovňa vyplatila 34.449 dávok materské a z tohto počtu ju poberalo celkovo 1498 živnostníkov a ostatných zárobkovo činných osôb.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies