Interiér bez zelene pôsobí stroho a bez života. Rastliny vedia priestorom, kde žijeme, vdýchnuť krásu. Okrem estetickej funkcie však pomáhajú aj v ďalších rozmeroch.
Obohacujú vzduch o molekuly kyslíka, zvyšujú jeho vlhkosť a vylučujú vonné silice, pomáhajú pri rôznych zdravotných problémoch.
Každý byt má byť trochu zelený. Rastliny vedia zbaviť priestor jedov a chemikálií, pôsobia pozitívne na psychiku. Ktoré je vhodné si do jednotlivých izieb v byte zaobstarať?
Prečítajte si aj ako zladiť rastliny z nábytkom a interiérom.
Prachožrúti v obývacej izbe
Dracéna je pravou rastlinou pre mestskú obývačku. Vie dokonale vyčistiť vzduch od všetkých splodín vrátane tých z dopravných prostriedkov. Do väčšej obývačky sa hodia "prachožrúti" - papradie alebo fikus. Avšak pozor, papradie je jedovaté. Figovník pryžodárný (gumovník) filtruje vzduch od formaldehydu z počítača, tlačiarne či televízie. Tabakového dymu vás zbaví šplhavnica. Krásou kvetov upútajú orchidey, antúria, medinily, lipenka či datľovník.
V spálni má všetko upokojovať
V spálni by mali mať svoje miesto levanduľa či valeriána lekárska, ktoré majú upokojujúci účinok, zelenec vyčistí vzduch, eukalyptus pôsobí antibakteriálne. Lopatkovec (všežravec ľudských výparov) dokáže odparovať zo svojich listov vodu, a tým zabraňuje vysúšaniu nosovej sliznice. V zimných mesiacoch je spálňovým favoritom aloe vera, ktoré počas noci premieňa vydýchaný vzduch na kyslík.
Kvety nahrádzajú úžitkové bylinky
Kuchyňa sa sama ponúka pre pestovanie byliniek. Vhodná je pažítka, bazalka, vo vhodnom kvetináči potom koriander a petržlen. Celoročnou prvou pomocou pre tých, ktorí trpia nedostatkom zelene, je pestovanie žeruchy na kúsku vatičky. Bylinky tiež môžete zasadiť spoločne do samozavlažovacieho kvetináča, musia mať rovnaké nároky na pôdu i závlahu. Zdraviu prospieva šalvia, tymián či mäta. Otravnému hmyzu postavte bariéru z voňavých rastlín - mäty, citrónovej trávy, rozmarínu, medovky, ligurčeka či bazalky.
Detská izba
Rastliny vhodné do detskej izby by mali "vedieť" čistiť vzduch a nesmú byť jedovaté. Vhodnými rastlinami sú mučenka, šachor či kávovník. Pre upokojenie je vhodná levanduľa, niektoré choroboplodné zárodky dokáže vychytať zelenec. Difenbachia, croton a filodendron do detskej izby nepatria.
Kúpeľňa
Aj v kúpeľni možno pestovať zdraviu prospešné rastliny - ak je v nej denné svetlo. Budú tu dobre prosperovať paprade (slezinník, nefrolepka, papradie). Svoje miesto v kúpeľni nájde aj tradeskancia či bromélia.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies