Planéte Mars sa v poslednom období venuje zvýšená pozornosť, pretože vedci sa snažia preveriť možnosti jej kolonizácie. Definitívne tam potvrdili prítomnosť metánu. Otázkou ostáva, odkiaľ plyn pochádza.
Vedci tvrdia, že planéta Mars by v budúcnosti mohla byť osídlená ľuďmi. Preto sa momentálne podrobne venujú prieskumu podmienok na jej povrchu. V centre záujmu je predovšetkým otázka, či sa tu nachádza, alebo sa v minulosti nachádzala voda, pretože tá je základom všetkého živého.
NASA v roku 2013 zaznamenala na Marse prítomnosť metánu. Teraz sa túto skutočnosť prvýkrát podarilo potvrdiť z ďalšieho nezávislého zdroja. Tím z rímskeho Národného astrofyzikálneho ústavu v odbornom časopise Nature Geoscience uverejnil výsledky meraní európskej družice Mars Express. Tie existenciu metánu na planéte jednoznačne potvrdzujú.
Prečo by práve prítomnosť metánu mala byť pre vedcov taká zaujímavá? Z jednoduchého dôvodu. Tento plyn totiž produkujú živé organizmy. Ak je na Marse metán mohol by tu teda existovať aj život.
Metán však vzniká aj pri rozklade biologického materiálu. Teoreticky teda môže ísť aj o indikátor minulého života na červenej planéte. Ďalšou možnosťou je, že sa tvorí v dôsledku geologických procesov. Vzniká totiž aj pri premene minerálu olivín.
Možnosti, ako si daný jav vysvetliť, sú teda hneď tri, pričom dve z nich by pre budúcu kolonizáciu Marsu mohli byť dobrou správou. Odborníci sa však teraz musia zamerať na vypátranie zdroja tvorby plynu, až potom budú môcť definitívne vysloviť, či na Marse je, alebo bol život.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies