KOTA KINABALU - Tretí najväčší ostrov sveta Borneo sa môže pýšiť mnohým, trebárs vzácnymi pralesmi plnými prírodného bohatstva. Aj keď sa ale naoko jedná o dovolenkový raj, pri bližšom pohľade návštevníka nemilo prekvapia všadeprítomné hromady odpadkov. Zhruba 11 000 ľudí na nich doslova žije v takzvaných plávajúcich dedinách priamo nad morom.
Prehliadku tunajších slumov samozrejme žiadna agentúra v hoteloch alebo nákupných centrách hlavného mesta Kota Kinabulu v malajzijskej časti ostrova neponúka.
Dedina sa rozprestiera pri priľahlom ostrove Gaya prakticky na dosah dvoch luxusných rezortov, v ktorých noc v prepočte vyjde aj na 300 eur.
Mimovládna organizácia podniká kroky na podporu účasti verejnosti na starostlivosti o životné prostredie, najmä na plážach.
Spoluzakladateľka Trash Hero Borneo Monica Chin uviedla, že sa aktívne zapojila do pomoci udržať pláže čisté od vstupu do organizácie Trash Hero v Krabi v Thajsku pred tromi rokmi.
Nedávno sa Trash Hero Borneo zameriava na pláže v Tanjung Lipat a Tanjung Aru. "Naša mestská pláž je plná odpadu a v priemere zbierame približne 200 kg odpadu za týždeň."
"Ak je naša pláž plná odpadkov bude mať veľmi zlý vplyv na morský život, najmä na koralový útes,“ dodala. Každý sa môže pripojiť k ich činnosti.
Chin, potápač, ktorý pochádza z Kota Belud, povedal, že miestni obyvatelia v jeho rodnom meste ešte neboli ochotní prijať myšlienku zbierať odpadky vlastnými rukami.
V súčasnosti je ich okolo 35 dobrovoľníkov vo veku od 7 do 55 rokov
"Turisti, ktorí idú na Tanjung Lipat, sú ochotní sa pripojiť, keď nás vidia upratovať. Dúfame, že naša akcia môže vytvoriť viac pozornosti a ľudia sa naučia milovať náš oceán a prírodu,“ povedal Chin a dodal, že je optimistické, že k tejto veci sa pripojí určite viac ľudí.
Organizácia tiež vedie rozhovory v školách a obciach o témach ochrany prírody. Môžete tiež sledovať Trash Hero Borneo Facebook stránku a zistiť ďalšie miesto vyčistenia.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies