VIEDEŇ - Podľa predsedu NRSR Andreja Danka je Európska únia (EÚ) výnimočný projekt, no na druhej strane treba vnímať aj veci, ktoré toto spoločenstvo oslabujú. Svoje stanovisko vyslovil na dnešnom brífingu počas Konferencie predsedov parlamentov členských štátov EÚ.
Vedenie v Bruseli si však podľa jeho slov presadzuje svoje záujmy a neberie ohľad potreby národných parlamentov a predstaviteľov štátu. "To, že na Brusel povieme kritické slová, neznamená, že ho chceme napádať či znevažovať. EÚ je jedinečný a úžasný projekt po druhej svetovej vojne, ktorý má svoju budúcnosť a opodstatnenie. Ale treba vnímať aj veci, ktoré ho oslabujú," uviedol Danko.
Za oslabenie spoločenstva pokladá predseda NRSR práve situáciu okolo brexitu. EÚ potrebuje nových lídrov, ale aj základnú reformu systému a komunikácie. Témami, ktorými by sa mohol Európsky parlament (EP) zaoberať, sú podľa neho spoločný vyhľadávač, kybernetická ochrana či digitálna daň. Na adresu Británie sa vyjadril, že Únia má budúcnosť aj bez tohto ostrovného štátu.
Počas dnešného dňa sa predseda Danko stretol so zástupcami Čiernej Hory a Severného Macedónska v rámci bilaterálnych rokovaní. Hovorilo sa o procesoch, ktorými muselo Slovensko pri vstupe do EÚ prejsť, a pri tejto príležitosti vyjadril spomenutým krajinám plnú podporu pri integračných procesoch. "Ubezpečil som ich, že bez ohľadu na to, aké politické vedenie bude na Slovensku, SR má rovnký prístup k štátom Balkánu."
Účastníci konferencie sa jednohlasne vyjadrili, že je potrebné aj naďalej riešiť rozširovanie vzťahov so susednými štátmi spoločenstva. Stabilitu na Balkáne považujú za veľmi dôležitú a vyslovili pozitívne reakcie na ukončenie dlhoročného sporu Grécka a Macedónska o nový názov štátu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies