BRUSEL - Európska komisia (EK) v utorok privítala správu, že členské krajiny (Rada EÚ) schválili jej návrh na vytvorenie Európskeho informačného systému registrov trestov o odsúdených štátnych príslušníkoch tretích krajín (ECRIS-TCN).
Cieľom tohto centrálneho systému je zlepšiť výmenu informácií z registrov trestov týkajúcich sa odsúdených občanov z krajín mimo EÚ a osôb bez štátnej príslušnosti prostredníctvom už existujúceho Európskeho informačného systému registrov trestov (ECRIS).
Podľa vyjadrenia eurokomisárky pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věry Jourovej tento nový systém umožní orgánom presadzovania práva pomocou jednoduchého vyhľadávania v systéme ECRIS rýchlejšie a ľahšie nájsť štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí boli predtým odsúdení v EÚ.
"To pomôže zlepšiť policajnú a justičnú spoluprácu a lepšie bojovať proti trestnej činnosti a terorizmu v celej EÚ. Európa sa stane bezpečnejšou pre všetkých jej občanov," uviedla Jourová v správe pre médiá.
Databáza bude dostupná online a zodpovedné orgány budú môcť vyhľadávať na základe nájdených záznamov: pri každom zázname sa určia členské štáty, z ktorých možno o konkrétnej fyzickej osobe získať úplné informácie z registrov trestov.
Vrátane odtlačkov prstov
Systém bude obsahovať len informácie o totožnosti - vrátane odtlačkov prstov a podoby tváre, ak je k dispozícii. Nový systém bude spravovať eu-LISA, čiže agentúra EÚ zodpovedná za riadenie rozsiahlych informačných systémov v oblasti slobody, bezpečnosti a spravodlivosti.
Komisia spresnila, že nový systém sa okrem používania na účely trestného konania môže použiť aj na iné povolené účely, napríklad na preverenie osôb na prácu s deťmi alebo na získanie povolenia na manipuláciu so strelnými zbraňami.
Žiadosti o povolenie na vstup do EÚ
Európsky parlament už nové pravidlá prijal a po odobrení Radou EÚ bude nový legislatívny návrh už v najbližších týždňoch zverejnený v úradnom vestníku EÚ. Po jeho zverejnení nadobudne platnosť vo všetkých členských štátoch Únie.
Podľa EK prebiehajú rokovania aj o ďalších právnych predpisoch, ktoré by umožnili používanie databázy ECRIS-TCN aj pri žiadostiach o cestovné povolenie na vstup do EÚ (prostredníctvom systému ETIAS), pri posudzovaní žiadostí o víza (prostredníctvom vízového informačného systému) alebo pri vyšetrovaní podvodov. V takých prípadoch by boli dostupné len informácie o totožnosti osôb odsúdených za závažnú trestnú činnosť alebo terorizmus.
V súčasnosti členské štáty využijú systém ECRIS (informácie o predchádzajúcich odsúdeniach za trestné činy osôb s občianstvom EÚ) približne tri miliónkrát ročne.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies