BANSKÁ BYSTRICA - Štátny podnik Lesy SR, v spolupráci s Národným poľnohospodárskym a potravinárskym centrom – Výskumným ústavom trávnych porastov a horského poľnohospodárstva a poľskými vedeckými kapacitami z Poľnohospodárskej univerzity v Krakove, sa rozhodli spoločne zachraňovať lesy. Pustili sa do revitalizácie horských ekosystémov.
Projekt, ktorého cieľom je obnoviť, ochrániť a zachovať biodiverzitu ekosystémov na území Karpát podporil Program spolupráce Interreg V-A Poľsko – Slovensko. Na vybraných plochách Žilinského a Prešovského kraja sa v rámci neho pokúsia o trvalo udržateľné obhospodarovanie horských ekosystémov. Na realizáciu je k dispozícii 594 387 eur.
Napriek tomu, že hranice rozdeľujú dva štáty, príroda by mala tvoriť jeden harmonický celok, a práve o to ide. Je potrebné zachovať tu ekologické väzby, no i zabrániť prieniky invazívnych a nepôvodných druhov. „Som veľmi rád, že v rámci tohto projektu budeme môcť začať s obnovou horských lúčnych spoločenstiev v štátnom podniku Lesy SR v partnerstve s poľskými vedeckými kapacitami a s monitoringom slovenských partnerov pôsobiacich v oblasti výskumu," uviedol výrobno-technický riaditeľ Lesy SR Miroslav Skladaný.
Tým, že sa v súčasnosti upúšťa od tradičného využívania hôr a lesov, tieto miesta pozvoľna zarastajú invazívnymi rastlinami a biodiverzita je čoraz menšia. Podľa informácií Lesov SR sa preto na začiatku vykoná odber vzoriek fytomasy, stanoví sa obsah živín a výživnej hodnoty trávneho porastu, odoberú sa pôdne vzorky a zistí sa úroda sušiny trávneho porastu. V rámci monitoringu zveri sa vykoná odber vzoriek biologického materiálu stálej srnčej zveri za účelom zistenia jej zdravotnej kondície a výskytu ťažkých kovov na horských lesných biotopoch. Vykoná sa tiež hydrologický prieskum.
Keď budú mať odborníci k dispozícii výsledky týchto meraní a kontrol, budú vedieť, ako ďalej postupovať a príjmu potrebné opatrenia tak, aby lesy udržali zdravé.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies