Slovensko - Čarovná krajina, ktorá ukrýva mnoho nádherných zákutí. Veľa z nich ste už v živote videli, veľa ich možno ešte len uvidíte. Miesta vytvorené prírodou, ale i tie, ktoré prešli rukami našich šikovných predkov. Poďme sa teraz pozrieť na tie, ktoré vynikajú svojím materiálom. Všetky sú totižto z dreva, vzácneho materiálu, z ktorého už od nepamäti dokázali ľudia vytvoriť divy.
Slovenský skvost, ktorý pozná azda každý Slovák. Ide o najstarší strom na území celého Slovenska a v súčasnosti má vyše 700 rokov. Podľa povesti lipu zasadil Matúš Čák Trenčiansky v roku 1301 a od roku 1962 bola vyhlásená za chránený výtvor. S obvodom kmeňa 11 m, výškou 9 m a priemerom koruny 5 m je skvelou ozdobou pred bránami Bojnického zámku.
Zdroj: wikimedia.com
Drevený oltár Majstra Pavla sa nachádza v kostole sv. Jakuba v historickom centre Levoče. Radí sa medzi svetové rarity, pretože je vysoký 18,6 m a široký 6 m, čím si právom vyslúžil ďalšie slovensko-svetové “naj”, a teda najvyšší drevený oltár na svete. Zaujímavosťou tiež je, že pri jeho konštruovaní nebol použitý jediný klinec. Oltár spolu s celým historickým centrom v Levoči sa zaradili do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Dedina na severnom Slovensku s názvom Čičmany získala štatút prvej rezervácie ľudovej architektúry na svete. Už samotný názov nám evokuje jediné - tradičné drevené domy zdobené bielymi geometrickými vzormi. Nie každý už však vie, že rovnaké vzory sa nachádzajú aj na ľudových krojoch dedinčanov. Drevených domčekov v Čičmanoch sa spolu nachádza až viac ako 130.
Zdroj: flickr.com
Stavba, o ktorej ani množstvo domácich obyvateľov netuší. Neobyčajný most s celodrevenou konštrukciou je najdlhším riečnym mostom v Európe. Vedie cez Malý Dunaj, je dlhý 86 m a široký 2,25 metrov. Pri jeho stavbe neboli použité žiadne betónové piliere či istenie z iného materiálu. Vyrobený je výlučne zo špeciálne napusteného agátového dreva a životnosť sa odhaduje až na 150 rokov. Radíme ho medzi skutočné rarity Slovenska a na niečo podobné človek narazí len veľmi ťažko. Je jestvujúcim dôkazom, že drevo je naozaj čarovný materiál.
Bol postavený v roku 1992 a postavili ho za rekordných 9 dní ako kópi dnes už neexistujúceho mosta z 50-tych rokov minulého storočia. Ten bol zničený veľkými ľadmi a dodnes je pri poklese vody možno vidieť pôvodné mostné piliere. Zaujímavosťou tiež je, že ho postavili a zreplikovali len na základe spomienok ľudí, ktorí si pamätali jeho vzhľad.
Zdroj: flickr.com
Originalita, jedinečné technicko-umelecké riešenie, maľby, drevorezba, odlišná stavebná konštrukcia i interiér - tak by sa dalo charakterizovať 59 drevených sakrálnych stavieb zo 17.-18. storočia, ktoré sú dodnes ozdobou Slovenska. Nachádzajú sa zväčša vo vyšších a ťažšie prístupných miestach a pri ich stavbe nebol použitý ani jediný klinec.
Odpoveď je celkom jednoduchá a logická. Spája sa s vierou, pretože klince súvisia s ukrižovaním Krista. Ľuďom tak vtedy neprišlo vhodné použiť pri výstavbe cirkevných miest akékoľvek kovové časti. Majstri tesári tak boli donútení vymyslieť odolné a pevné drevené spoje. V súčasnosti sa podobné spoje používajú aj pri drevených obkladoch s názvom tatranský profil.
Jednou, snáď najznámejšou stavbou spomedzi drevených kostolíkov na Slovensku je aj Kostol svätého Františka z Assisi. Pochádza z 15. storočia a nachádza sa v obci Hervatov v okrese Bardejov. Obklopený je nádhernými vrchmi pohoria Čergov a zasvätený svätému Františkovi z Assisi. Táto pamiatka nesie dokonca dve “naj” - najstarší a najzachovalejší drevený kostol na Slovensku postavený v gotickom slohu.
Ďalšia výnimočná obec v srdci Veľkej Fatry. Vlkolínec je spolu s jeho typickými drevenými zrubovými objektmi charakteristického stredoeurópskeho typu jedinečnou pamiatkou zachovanej pôvodnej ľudovej architektúry. Od roku 1993 sú do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO zapísané drevenice, zrubová zvonica, zrubová studňa, ale i Kostol Navštívenia Panny Márie.
Zdroj: flickr.com
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies