Prezývajú ho Picasso z Karibiku. Kubánsky umelec José Antonio Rodriguez Fuster začal v 90. rokoch neďaleko Havany budovať dedinku vyzdobenú množstvom mozaík, ktorá sa postupom času stala turistickou atrakciou. Celý projekt si pri tom financoval úplne sám z peňazí za svoje predané diela, uviedla agentúra AP.
Dedinka nazvaná Fusterlandia, podľa umelcovho priezviska, leží asi 45 minút od kubánskeho hlavného mesta v rybárskej osady Jaimanitas.
Fuster sa pred necelými 30 rokmi rozhodol svoj dom a dielňu vyzdobiť pestrofarebnými čriepkami a odvtedy svoje dielo stále rozširuje.
"Je to mimovládny projekt, čo znamená, že som si všetko financoval sám a od nikoho nedostal peniaze. Len vďaka vlastnému príjmu som schopný dedinu ďalej rozširovať, živím sa ako maliar, keramik a remeselník," povedal agentúre AP.
#Fusterlandia is an open air #gallery where the artist (José Antonio Rodríguez Fuster) and his #art live together. Inspired by Antonio Gaudi's #Modernism and Güell Park in Barcelona, Fuster began to create his #fantastic #world. pic.twitter.com/IGQA6TmdY3
— Experience Cuba Tours (@expcubatours) March 17, 2019
Keď bol umelec hotový so svojím vlastným domom, začal s výzdobou u susedov. Okolie sa postupom rokov menilo v hotový kaleidoskop farieb, múry sú posiate mozaikami, keramické čriepky pokrývajú aj lavičky na autobusových zastávkach.
The whimsical #Fusterlandia in #Havana via @CruiseNorwegian #NorwegianSky #inaugural #Cuba #cruise #CruiseCuba #CruiseNorwegian #travel #art pic.twitter.com/B28sjyYRyw
— Jason Leppert (@PopularCruising) May 5, 2017
"Použil som keramiku z Kuby i zo zahraničia. Na Kube máte totiž obmedzený výber kvôli nedostatku materiálu," vysvetlil Fuster.
40# A vintage car passes a facade benefited by the community cultural project "The Joy of Living" headed by the Cuban painter and sculptor Jose Antonio Rodriguez Fuster, in Jaimanitas of Havana, Cuba pic.twitter.com/bV3upOeWE2
— Xinhua Hindi News (@xinhua_hindi) January 28, 2018
V jeho diele možno vraj spozorovať aj ľahké odkazy k niektorým európskym umelcom, napríklad rumunského sochára Constantina Brancusiho.
Návštevníkov pribúda
O Fusterlandii sa dozvedeli už aj turisti, ktorí do nej vďaka príjemnej vzdialenosti od Havany mieria. Na pamiatku si môžu odviezť ako suvenír napríklad aj nejaké Fusterovo dielo alebo magnetku.
"Som na Kube prvýkrát a je to fantastické. Nedokážem si predstaviť, koľko času musel tento projekt zabrať. Je to dychberúce, nádherné a kreatívne," uviedol turista z Kalifornie Kenneth Miller.
Návštevníkov neustále pribúda, čo je prekvapivé aj pre samotného Fustera. "Ľudia sem chodili vždy, ale nikdy v takom množstve. Asi je to spôsobené väčším počtom výletných lodí, ktoré si vyberajú Kubu ako jednu zo zastávok. Ozývajú sa mi tiež obdivovatelia z celého sveta - Francúzi, Taliani... V minulosti som urobil veľa výstav, teraz sa turistická atrakcia stala priamo zo mňa," hovorí nadnesene umelec.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies