V Antarktíde zmizla jedna z najväčších kolónií tučniakov cisárskych, v ktorej v posledných desaťročiach priviedlo na svet každoročne svoje mláďatá až 25-tisíc vtáčích párov.
Podľa vedcov z britského úradu pre výskum Antarktídy (BAS) skazu kolónie spôsobilo nečakane skoré odlomenie pobrežného ľadu, na ktorom tučniaky žili. Kvôli tomu sa zrejme utopili tisíce mláďat, ktoré ešte nevedeli plávať, napísal server BBC.
Skutočnosti, že sa od roku 2016 tučniaky cisárske nevracajú na svoje obľúbené hniezdiská na ľadovci vo Weddellovom mori, si všimli analytici Peter Fretwell a Phil Trathan.
Zistili to zo satelitných snímok Antarktídy, na ktorých sú aj z výšky 800 kilometrov kolónie tučniakov jasne viditeľné kvôli snehu zafarbenému vtáčími exkrementami.
Tučniaky cisárske si pre znášanie mláďat vyberajú miesta, kde sa pri pobreží vyskytuje dostatočne silný ľad. Ten musí vydržať od apríla, kedy vtáčie páry začínajú na hniezdiská mieriť, až do decembra, kedy už sú ich mláďatá schopné samostatného života. Po dlhé desaťročia bol týmto miestom Kontinentálny ľadovec.
The word ‘penguin’ was originally given to an unrelated species, but which one?https://t.co/sRhmZcUx0u
— BBC Wildlife (@WildlifeMag) July 15, 2017
📷Peter Fretwell / @BAS_News pic.twitter.com/l8NAVHVRNw
Globálne zmeny klímy
"Ľad, ktorý sa vytvoril v roku 2016, nebol dostatočne silný. Búrky v októbri a novembri spôsobili jeho skoršie praskanie. Zmenil sa teda doteraz platný vzorec. Ľad, ktorý bol predtým stabilný a spoľahlivý, sa teraz neudrží," uviedol Fretwell.
Práve preto sa podľa neho vtáky v neskorších rokoch na hniezdiská, kde predtým vznášali mláďatá až desať percent celkovej populácie tučniakov cisárskych, nevrátilo.
Niektorí z predchádzajúcich pravidelných návštevníkov tejto kolónie sa podľa vedcov zrejme presunuli do asi 50 kilometrov vzdialeného hniezdiska na ľadovci Dawson-Lambton. Čo sa ale stalo s ďalšími pármi, odborníci netušia.
Podľa expertov udalosť vo Wedellovom mori naznačuje, ako citeľne môžu populáciu tučniakov ohroziť globálne zmeny klímy. Ak sa naplní predpoveď, ktorú v priebehu tohto storočia predpokladajú obrovský úbytok pobrežného ľadu v Antarktíde, môže sa populácia tučniakov celosvetovo znížiť o 50 až 70 percent.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies