Bolesť hlavy môže poriadne znepríjemniť život. A čo potom taká migréna, ktorá môže človeka dokonca pripútať na celý deň na postel? Vedeli ste ale, že spúšťačom môžu byť niektoré potraviny? Ak trpíte často na migrény, mali by ste týchto potravinových nepriateľov poznať a zďaleka sa im vyhnúť. Ktoré to sú?
Možno niektoré spúšťače poznáte už dávno, napríklad alkohol či kofeín. Ale existujú aj ďalšie potraviny, ktoré môžu vyvolať závažné bolesti hlavy. A možno budete prekvapení, ktoré potraviny bolesť spôsobujú.
Bolesť hlavy môže podľa neurológa Vincenza Tulla z Inštitútu Humanitas v Miláne spôsobiť lepok v potravinách vyrobených z obilia. U niekoho sa bolesť hlavy spustí hneď po konzumácii chleba. Bolesť hlavy môže tiež vyvolať čerstvo upečený chlieb, a to kvôli kvasinkám. Nejedzte teda chlieb ani rožky vytiahnuté práve z rúry, radšej počkajte a doprajte si ich až na druhý deň.
Banány a avokádo sú neuveriteľne dobré a veľa ľudí ich zbožňuje. Avšak u niektorých ľudí môžu vyvolať bolesti hlavy či záchvat migrény. Je to kvôli tomu, že obsahujú tyramín, čo je aminokyselina, ktorá sa objavuje najmä v prezretom ovocí. Ak máte nedostatok monoaminooxidázy (napríklad keď užívate antidepresíva patriace do skupiny inhibítorov monoaminooxidázy), môže to vyvolať bolesť hlavy. Vyhýbajte sa teda prezretým banánom aj avokádu.
Citrusy aj šťava z nich môžu tiež vyvolať bolesti hlavy. Na vine je látka Synephrine, ktorá sa nachádza hlavne v pomarančoch, citrónoch a výrobkoch z nich. Ak to s ich konzumáciou preženiete, do 12 hodín môžete očakávať, že vás začne bolieť hlava. Prírodný glutamát sa vyskytuje v rade potravín, napríklad v mäse, hydine, rybách či syre.
Glutaman sodný je ale tiež typickým dochucovadlom najmä v ázijskej kuchyni. Nájdete ho však aj v mäsových a zeleninových hotových pokrmoch, ako sú vývary, instantné polievky alebo omáčky. Ak je glutamátu v potravinách príliš, môže to u citlivých ľudí vyvolať bolesti hlavy. Pozor na etikety, obsah glutamátu je v potravinách uvedený pod označením E621.
Paradajky patrí tiež k potravinám, ktoré môžu vyvolať bolesť hlavy alebo záchvat migrény. Obsahujú totiž zlúčeniny nazývané biogénne amíny, ako sú histamín, tyramín a fenyletylamín. Tie u citlivých osôb môžu prispieť k bolestiam hlavy. Paradajky obsahujú prirodzene vyššie množstvo histamínu alebo tyramínu. Väčšina ľudí ale paradajky konzumuje bez problémov. "Ľudia majú v črevách enzýmy, ktoré pomáhajú rozkladať tieto biogénne amíny," hovorí Vincent Martin z univerzity v Cincinnati. "Niektorí ľudia ale majú zníženú aktivitu týchto enzýmov," dodáva.
Užívate lieky s inhibítormi monoaminooxidázy (MAOI)? Je to skupina liekov používaných ako antidepresíva. Samy o sebe nie sú nijako nebezpečné, ale v kombinácii s potravinami obsahujúcimi tyramín môžu vyvolať bolesti hlavy. Tyramín nájdete okrem iného taky v starých syroch. Všeobecne teda platí: čím je starší syr s vysokým obsahom bielkovín, tým väčší je obsah tyramínu. Množstvo tyramínu sa v syroch líši v dôsledku spôsobov spracovania či fermentácie. Medzi najväčšie spúšťače patria modré syry, brie, čedar, feta, mozzarella, parmezán.
Je to možno prekvapujúce, ale podľa odborníkov môže aj pach surovej cibule vyvolať bolesti hlavy. Niet pochýb o tom, že niektoré výrazné pachy môžu vyvolať migrénu. K bežným vinníkom patrí práve aj cibula. Clevelandská univerzita odhaduje, že až v 70 percentách môžu pachy vyvolať migrénu. Ak máte podobnú skúsenosť, vymeňte cibulu za šalotku, je jemnejšia.
Kofeín nájdete v čokoláde, káve, kakau, čaji aj colových nápojoch. Dokonca aj v niektorých liekoch (napríklad Paralen Extra). Malé množstvo kofeínu bolesť hlavy aj migrénu môže potlačiť, ale ak to s konzumáciou kofeínu preženiete, môže to mať opačný efekt. Obmedzte množstvo na 200 miligramov za deň. Pozor na tmavú čokoládu, tá môže obsahovať až 31 miligramov v tabuľke, čo je rovnako ako v coca-cole.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies