Nadčasy zamestnancov bude zamestnávateľ musieť regulovať v záujme ochrany ich zdravia.
V minulosti sme fungovali tak, že keď „padla“ tak „padla“ a všetko, čo sa nedorobilo nás počkalo na ďalší deň. Časy sa ale zmenili a tlak na výkon je dnes obrovský. Preto sa nezriedka stáva, že v práci ostávame aj po tom, čo uplynie v zmluve dohodnutý pracovný čas. Veci skrátka súria.
Žiť v takomto „jednom kole“ však z hľadiska zdravia a psychohygieny vonkoncom nie je optimálne. Navyše, nadčasy sa nie vždy zaznamenávajú, respektíve, zamestnávateľ nie je povinný ich nejakým spôsobom evidovať. A tak sú neraz bez povšimnutia a my prichádzame nielen o voľný čas, ale aj o peniaze. To sa však teraz zmení.
Európski odborníci si problematiku nadčasov všímajú, a tak sa rozhodli zaviesť nový systém. Podľa zákona, o ktorom rozhodol Európsky súdny dvor, bude zamestnávateľ povinný zaznamenávať prácu navyše u každého svojho zamestnanca. Tá bude zároveň limitovaná v záujme ochrany práv a zdravia ľudí.
Suma sumárum, zamestnanec a jeho zdravie je na prvom mieste a to by rozhodne malo stáť nad akýmkoľvek ekonomickým záujmom jednotlivých spoločností. Aká miera nadčasov bude prípustná, je zrejme závislé od konkrétnych pracovných pozícií a ekonomických sektorov, no rozhodne nebude neohraničená. Ľudia si potrebujú aj oddýchnuť.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies