RENO - Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) pripravuje novinku, "poslíčkov" s poštou či pizzou čoskoro nebudeme potrebovať.
NASA sa už štyri roky venuje výskumu, ktorého cieľom je vytvoriť národný systém riadenia dopravy dronov. Práve v týchto dňoch sa testuje v mestách. Tu by sa totiž mali bezpilotné zariadenia uplatniť najviac.
Veľké mestá často čelia dopravným kolapsom, v dôsledku ktorých je problematické napríklad včasné doručovanie zásielok alebo aj jedla a liekov. Situáciu by mali riešiť drony, ktoré prevezmú úlohu ľudí a ponad rušné ulice budú schopné v ktoromkoľvek čase počas dňa veľmi rýchlo doručiť, čo treba.
Množstvo dronov naraz vzlietlo v rámci testovania nad centrom nevadského mesta Reno. Cieľom má byť testovanie technológie a prípadne odstránenie nedostatkov tak, aby sa takéto doručovanie mohlo postupne zavádzať do praxe. "Táto aktivita je poslednou a najväčšou technickou výzvou, ktorú sme robili s bezpilotnými vzdušnými systémami," uviedol David Korsmeyer, zástupca riaditeľa pre výskum a technológiu výskumného centra NASA v Kalifornii.
Nové drony disponujú systémom GPS a lietať by mali vo výške pouličného osvetlenia. Vzájomným zrážkam by mal predchádzať počítač NASA, ktorý má sledovať presné pohyby jednotlivých bezpilotných lietadiel.
NASA sa podelí s Americkým Federálnym leteckým úradom o výsledky testovania. Letecký úrad predstavil v januári navrhované pravidlá, ktoré uľahčia používanie dronov nad davom ľudí. Čaká ho však ešte vytvoriť pravidlá pre identifikáciu dronov počas letu. Podľa analytikov to môže trvať ešte roky.
Doposiaľ sa testovania kvôli možným zlyhaniam nemohli uskutočňovať v mestách „nad hlavami“ ľudí, realizovali sa v odľahlých vidieckych častiach krajiny.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies