WASHINGTON - Nórsko sa stalo sprostredkovateľom medzi venezuelskou vládou a opozíciou, pokúša sa dopomôcť k ukončeniu tamojšej krízy.
Rozhovory v Nórsku medzi venezuelskou vládou a opozíciou, podporovanou Spojenými štátmi, by sa mali zameriavať len na odchod prezidenta Nicolása Madura z úradu, vyhlásil v utorok Washington. "Sledujeme rozhovory v Nórsku. Ako sme už viackrát povedali, Spojené štáty sú presvedčené, že jediná vec, o ktorej treba rokovať s Nicolásom Madurom, sú podmienky jeho odchodu," uviedla pre novinárov hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Morgan Ortagusová.
"Predchádzajúce snahy o rokovanie zlyhali, pretože režim ich využíval na rozdelenie opozície a na získanie času, ale teraz dúfame, že rozhovory v Osle sa budú sústreďovať na odchod Madura. To je predpoklad pokroku v situácii," spresnila Ortagusová. Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa opakovane vylúčila dialóg s Madurom, vášnivým ľavičiarom, ktorý riadi krajinu s rozpadávajúcou sa ekonomikou.
Nórsku sa však podarilo zorganizovať rozhovory medzi Madurovou vládou a Juanom Guaidóm, uznaným Spojenými štátmi a vyše 50 ďalšími krajinami za dočasného prezidenta Venezuely. Oslo ich pozvalo po tom, ako opozíciou vedené povstanie v apríli "išlo do stratena".
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies