Ak vás trápi nadmerné potenie počas letných mesiacov, skúste mierne zmeniť životosprávu!
Potenie je absolútne prirodzené, je to spôsob, akým sa telo ochladzuje. Najmä v letných mesiacoch však mnohých trápi natoľko, že obmedzuje ich každodenný život. Ako si s týmto nepríjemným problémom poradiť alternatívne, bez použitia chémie? Možno postačí aj malá zmena.
Pite dostatok vhodných tekutín
Počas horúcich dní by sme mali vypiť tri litre denne. Nie však sladených nápojov a káv, ale čistej neperlivej vody. Mimoriadne vhodný je pri nadmernom potení zelený čaj, ktorý nás nielen nakopne ale má tiež schopnosť neutralizovať zápach potu. Vyskúšajte aj čaj zo šalvie, tá zasa sťahuje potné žľazy. Vždy však dbajte na kvalitné sypané čaje.
Dôležitá vláknina
Vláknina má schopnosť očisťovať telo od škodlivín, vďaka čomu sa následne menej namáha a neprodukuje toľko tepla. Preto je vhodné do jedálnička zaradiť celozrnné potraviny a strukoviny, ktoré okrem iného obsahujú aj veľmi dôležitý vitamín B.
Ovocie a zelenina ako alfa a omega
V letných mesiacoch sa nám konzumácia ovocia a zeleniny aj prirodzene viac žiada. Obsahujú totiž množstvo minerálov a vitamínov, ktoré v teplách nadmerne strácame. Zároveň sú ľahké a nezaťažujú naše trávenie. Veľmi vhodné je konzumovať banány a melón. Banány dodajú dôležitý draslík, o ktorý nás potenie oberá, melón zasa vodu.
Horčík
Horčík (magnézium) je v tele veľmi dôležitým elektrolytom, ktorý podporuje správnu hydratáciu tela. Potenie nás o neho pripravuje, a tak je veľmi dôležité, aby sme ho vhodne dopĺňali. Okrem toho podporuje aj našu celkovú duševnú pohodu, takže ak sa nechcete potiť od stresu, zaraďte do svojho menu orechy, strukoviny či otruby. S lekárom alebo lekárnikom sa môžete poradiť aj ohľadom kvalitného doplnku výživy vo forme tabliet.
Prejdite na olivový olej
Olivový olej je proti nadmernému poteniu veľmi vhodnou potravinou. Telo ho totiž dokáže ľahko stráviť, nemusí sa teda namáhať a následne prehrievať. Skúste teda klasický olej aspoň na leto nahradiť olivovým. Pozor, používať by sa mal najmä do studených jedál, pretože má nižší bod varu a rýchlo sa prepaľuje. Vyprážaniu by sme sa však v lete mohli pokojne aj vyhnúť.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies