BRATISLAVA - V dnešných hodinách informovala ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná, že slovenským agrárnikom sa naskytla príležitosť na investície do podnikov obrábajúcich bieloruskú pôdu.
Toto stanovisko padlo po stretnutí šéfky rezortu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka s Igorom Alexandrovičom Leščeňom, mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom Bieloruskej republiky v SR a Danielom J. Kratkym, zakladateľom Slovenského farmárskeho družstva (SFD).
"Nekompetentnosť niektorých komentujúcich či členov opozície v oblasti obchodnej diplomacie, ktorí kritizovali , je zarážajúca. Práve vďaka historickej návšteve predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS) v Bielorusku dnes môžeme oznámiť významnú akvizíciu slovenských poľnohospodárov v bieloruskom agrosektore."
"Skúsenosti Slovenska aj našich špičkových odborníkov z agrosektora, budú pre bieloruské poľnohospodárstvo cennou a užitočnou pomocou. Zároveň sa tým zvýši konkurencieschopnosť slovenského agrosektora v celoeurópskom meradle," povedala Matečná.
"Náš holding podpísal dve memorandá s bieloruskými guberniami Grodnenskou a Brestskou, kde sme získali exkluzívnu investičnú príležitosť týkajúcu sa podnikov hospodáriacich na takmer 100 000 hektároch. Prijímame s potešením, že o túto našu skúsenosť prejavili naši partneri z Bieloruska záujem," vysvetlil Kratky, zakladateľ SFD, ktoré bude investíciu realizovať.
Matečná taktiež uviedla, že sa stretáva aj s otázkou - načo majú slovenskí poľnohospodári a potravinári expandovať do zahraničia. Ekonomika výroby vo väčších množstvách je však podľa nej kľúčom k efektivite a konkurencieschopnosti našich prvovýrobcov i potravinárov. Prináša totiž výhodu nasadenia precízneho poľnohospodárstva, čiže najmodernejších dostupných technológií. Práve ich využívanie na veľkých plochách je cestou k udržateľnej a ekologickej poľnohospodárskej výrobe.
"Sme hrdí na vysokú kvalitu našich mliečnych výrobkov. Chcem potvrdiť, že návšteva pána predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Andreja Danka obsahovala významné ekonomické prvky. A poľnohospodárstvo bolo vyhodnotené ako jedna z nádejných oblastí pre spoluprácu," povedal Leščeňa.
Bielorusko vyrába približne 1 % svetových objemov mlieka a v exporte mliečnych výrobkov dosahuje okolo 6 %. Podľa údajov Medzinárodnej mliekarenskej federácie z roku 2017 obsadilo Bielorusko 4. miesto vo svete v exporte syrov po EÚ, Novom Zélande a USA. Bielorusko je jedným z troch najväčších exportérov masla popri Novom Zélande a EÚ. V exporte suchého odtučneného mlieka stabilne obsadzuje piatu priečku vo svete.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies