Klimatické zmeny nezadržateľne menia našu planétu, Švajčiari sa však pokúsili o spomalenie tohto procesu.
Situácia vo svete je kritická. Netopia sa totiž len oblasti v okolí pólov, ktoré sa podieľajú na postupnom zvyšovaní hladiny oceánov, ale ako sme informovali minulý týždeň, teploty degradujú už aj Alpy. Ľadovce, ktoré tisíce rokov tvorili hrubé vrstvy snehu a ľadu sa aktuálne výrazne stenčujú.
To je, bohužiaľ, aj prípad ľadovca Gurschengletscher nachádzajúceho sa na 2 961 metrov vysokej hore Mount Gemsstock v oblasti Andermatt vo Švajčiarsku. Tu odborníci postrehli rapídny úbytok ľadu. Za posledných desať rokov sa roztopilo 10 centimetrov. To je skutočne veľa. A tak sa miestni rozhodli pre netradičné riešenie.
Ako ľudia z danej oblasti hovoria, lepší je pomaly sa topiaci ľadovec, ako žiaden. Preto vynaložili naozaj veľa úsilia na spomalenie nezadržateľného procesu topenia. Pomocou veľkoplošných špeciálnych prikrývok z ovčej vlny ľadovec kúsok po kúsku zakrývajú, aby ho chránili pred ničivými slnečnými lúčmi. Takáto „perina“ ho pokrýva od jari do jesene.
Vlna má výborné tepelnoizolačné vlastnosti, preto sa odborníci rozhodli práve pre tento materiál. Okrem toho majú plachty vrstvu, ktorá odráža slnečné lúče. Hoci by sa mohlo zdať, že ide o úplný boj s veternými mlynmi, nie je to tak celkom pravda. Táto metóda podľa meraní z iného ľadovca Rhône spomalila roztápanie snehu o 50-70 percent.
Je jasné, že zakrývanie ľadovcov nezastaví klimatické zmeny a dokonca trvalo neuchráni ani ľadovce. Ide o finančne veľmi náročné riešenie a aj jeho praktická realizácia je nesmierne komplikovaná. A hoci to situáciu „utíši“ len na určitý čas, horským nadšencom to stojí za námahu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies