PARÍŽ - Francúzske úrady bagatelizujú výskyt olova v prostredí po ničivom požiari katedrály, testy totiž preukázali znepokojivé hodnoty.
A čo je ešte znepokojivejšie, prekročené hodnoty olova namerali v okolitých školách.
V polovici apríla zasiahla Paríž tragická udalosť, kedy vyhorela svetoznáma katedrála Notre-Dame. Nakoľko v jej krove aj celej štíhlej veži sa nachádzali tony olova, vďaka požiaru sa táto nebezpečná látka dostala do ovzdušia a následne kontaminovala okolité ulice a budovy. Z tohto dôvodu 25. júna zastavili na vyhorenej pamiatke čistiace práce, nebolo totiž dostatočne zabezpečené, aby sa olovo nešírilo ďalej do okolia. Pokračovať sa však má už tento týždeň.
"Všetky testy, ktoré sme vykonali v okruhu 500 metrov okolo Notre-Dame sú negatívne, čo zanemená, že tam nie je žiadne nebezpečenstvo," povedal v utorok zástupca parížskej starostky Emmanuel Gregoire. Opieral sa pritom o testy, ktoré boli zverejnené len včera a preukázali výskyt 70 mikrogramov olova na štvorcový meter, čo je úroveň, ktorá je všeobecne považovaná za bezpečnú. Vo výsledkoch sa však objavili aj extrémne hodnoty, viac ako 1000 mikrogramov na štvorcový meter, aké zaznamenali na ihriskách či okenných parapetoch škôl ležiacich za 500-metrovou hranicou. To už ale úrady nespomenuli.
Kompetentní celé týždne tvrdili, že obyvatelia nie sú v ohrození, na čo však 25. júla zatvorili dve školy, v ktorých prebiehali letné programy pre deti po tom, ako testy preukázali vysoké úrovne olova. Zástupca parížskej starostky teraz prisľúbil, že tieto miesta budú ešte pred začiatkom školského roka "dôkladne vyčistené" a deti do nich zavítajú, až keď to odobrí miestna zdravotná agentúra ARS. "Mesto nebude nič riskovať," uviedol Gregoire.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies