Vojenské posádky z viac ako dvadsiatich krajín sveta sa už po šiestykrát zišli, aby zmerali sily v netradičnom zápolení.
Vojenská oblasť Alabino neďaleko Moskvy hosťuje ďalší ročník tankového biatlonu. Súťažné posádky prejdú v každom trojkolesovom závode 6 až 10 kilometrov.
Počas prvého kola páli tankový kanón na tri ciele vo vzdialenosti 1800, 1700 a 1500 metrov. V druhom kole sa potom strieľa guľometom na ciele predstavujúce protitankové jednotky a jednotky pechoty vo vzdialenosti 600 až 700 metrov.
#Tank_biathlon revealed the obvious advantage of the T-80UE-1 over the T-72B3
— Sukhoi Su-57 frazor🇷🇺🇮🇳 (@I30mki) August 5, 2019
They were performed by female crews who demonstrated a very high level of skill.@Zola_200 @VinodDX9 @Ninja998998 @johnhand9 @DPRKJones @saptak__mondal @vezhlivo pic.twitter.com/oEN941odrp
Vo finálnom kole ich čaká vo vzdialenosti 1200 metrov cieľ v podobe protitankového dela, ktoré musia posádky zničiť napojeným guľometom.
Väčšina posádok pretekajú s ruskými tankami T-72B3 (modernizovaná verzia legendárnej T-72). Iba Bielorusi pretekajú so svojimi tankami T-72BME a Číňania so svojim tankom Typ-96.
From battle to ballet: how #tanks surprise viewers at International Army Games in #Alabino pic.twitter.com/S6kxMeq9hA
— Ruptly (@Ruptly) August 6, 2019
Netradičná súťaž sa koná už od roku 2014 a doteraz v nej vždy zvíťazila domáca reprezentácia. Druhou najúspešnejšou krajinou je Čína.
Medzi tradičných účastníkov patria postsovietske krajiny ako napríklad Bielorusko či Kazachstan. Zúčastňujú sa však aj krajiny z Ázie, Afriky či z Južnej Ameriky. Vlani sa biatlonu prvýkrát zúčastnila Sýria.
Netradičná vojenská show bola slávnostne zahájená v sobotu 3. augusta, nechýbal ani slávnostný ceremoniál nazvaný príznačne "Tankový balet". Zápolenie tankistov potrvá až do 17. augusta, kedy vyvrcholí finálovými jazdami a odovzdávaním medailí.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies