BRATISLAVA - Petržalka patrila pred 1. svetovou vojnou ešte Maďarsku. Súčasťou vtedajšieho Československa sa stala až vojenskou cestou v noci z 13. na 14. augusta 1919. Od tej doby je už neodmysliteľnou súčasťou nášho hlavného mesta. Zajtra si pripomíname 100 rokov od tejto udalosti.
Premostenie Bratislavy bolo v maďarských rukách, čo oslabovalo strategický trojuholník československého štátu Bratislava - Komárno - Nitra. Podľa rozhodnutia najvyššej vojenskej rady Spojencov z 12. júna 1919 hranica medzi ČSR a Maďarskom totiž viedla stredom Dunaja, a tak Bratislava bola v dosahu možného nepriateľského prepadu z protiľahlého brehu.
Československá vláda preto prostredníctvom náčelníka francúzskej vojenskej misie v ČSR francúzskeho generála Mauricea Pellého požiadala o malú korekciu hranice na pravom brehu Dunaja. Najvyššia vojenská rada uznala začiatkom augusta 1919 oprávnenosť tejto požiadavky. Všetky prípravy sa vykonali v prísnej tajnosti. Rozhodnutie napokon urýchlila obava, že boľševické oddiely maďarskej armády budú nahradené armádou admirála Horthyho, ktorý v tom čase už preberal moc v Maďarsku.
Operácia sa začala súčasne na dvoch miestach. Viedol ju vojenský veliteľ Bratislavy, francúzsky podplukovník Jean Pierre Brau. Vojaci československých légií, tzv. pluky Stráže Slobody a českí Sokoli, prešli cez Starý most. O 1.30 h v priestore Lafranconi zložili vojaci pontóny a štyri prápory sa zhromažďovali na určených miestach. Najskôr však bolo potrebné zmocniť sa Starého mosta. V jeho strede viala červená zástava. Z maďarskej strany bol most podmínovaný. Vybrali fyzicky zdatných vojakov vyzbrojených iba ručnými granátmi. Muži sa mali prešplhať po spodnom mostnom páse až na maďarskú stranu, prestrihnúť vedenie k náložiam a odzbrojiť maďarskú hliadku. Všetko sa našťastie podarilo.
O 2.00 h sa jeden prápor s pešou a guľometnou čatou začal prepravovať na pontónoch cez Dunaj pod vedením plukovníka Bergera. Predná hliadka dosiahla breh v Pečnianskom lese a práve tu zajali spiacu stráž. Vojsko spalo v neďalekých barakoch. O 3.30 h tu už bol celý slovenský prápor. Jedna rota sa vydala k mostu pre prípad, že by sa odvážlivcom prepad nepodaril, zvyšok mal na starosti Maďarov v blízkosti.
Jan 1, 1919 - Czechoslovak troops occupy much of the self-proclaimed "free city" of Pressburg (now Bratislava), enforcing its incorporation into the new republic of Czechoslovakia #100yearsago pic.twitter.com/wv08brHO1r
— Patrick Chovanec (@prchovanec) January 7, 2019
Prekvapenie bolo také dôkladné, že sa neozval ani jediný výstrel. Naši zajali 12 dôstojníkov a približne 120 vojakov a previezli ich na bratislavskú stranu.
Pričlenenie Petržalky k ČSR bolo neskôr zahrnuté do Trianonskej mierovej zmluvy. Táto dohoda definovala hranice Maďarska, ktoré bolo jedným z nástupníckych štátov po rozpade Rakúsko-Uhorska po prvej svetovej vojne. Bola podpísaná 4. júna 1920 v paláci Veľký Trianon vo Versailles vo Francúzsku.
100 years ago #Bratislava became de facto capital of Slovakia. Czechoslovak Minister with full powers for Slovakia Dr. Vavro #Šrobár & his Office entered the city 4/2/1919 supported by Czechoslovak legions. Prešporok/Pressburg/Poszony has been renamed to #Bratislava on 27/3/1919. pic.twitter.com/VB7PpW7qKB
— Ľubomír REHÁK (@RehakLubomir) February 4, 2019
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies