TOKIO - Katastrofa, ktorá sa vplyvom zemetrasenia odohrala v japonskej elektrárni Fukušima ešte zrejme bude mať svoj dopad. Spoločnosť TEPCO, ktorá sa stará o celú prevádzku a chod bude musieť zrejme podstúpiť ekologické riziko.
Japonská Fukušima sa už ako tak spamätala po jadrovej havárii elektrárne, a už sa v médiách objavujú informácie o tom, že voda nasiaknutá rádioaktívnymi izotopmi bude musieť byť vypustená do Tichého oceánu. Miesto, kde sa teraz skladuje je takmer plné a nikto ešte neprišiel na spôsob, ako postupovať po jeho naplnení rádioaktívnou vodou.
Japonský minister životného prostredia Jošiaki Harada predostrel túto nepríjemnú informáciu médiám počas dnešných hodín. Od zničenia elektrárne zemetrasením a tsunami v roku 2011 TEPCO už zhromaždilo z chladiacich rúr viac než milión ton kontaminovanej vody.
"Jediná možnosť bude vypustiť ju do mora a zriediť ju," povedal Harada na tlačovej konferencii v Tokiu. "Bude o tom diskutovať celá vláda, ale ja by som chcel vysloviť svoj jasný názor," uviedol. Nepovedal však, koľko rádioaktívnej vody bude nutné vypustiť do oceánu.
Vláda čaká na správu od komisie odborníkov, až potom urobí takéto zásadné rozhodnutie, ktoré sa podľa všetkých predpokladov dotkne aj životného prostredia v celej oblasti.
"TEPCO nemá kompetenciu rozhodnúť v tejto veci podľa vlastného úváženia, ale bude sa riadiť rozhodnutím vlády," konštatoval hovorca elektrárenskej spoločnosti. Podľa nej sa priestor pre skladovanie vody minie s najväčšou pravdepodobnosťou do roku 2022.
Akékoľvek povolenie od japonskej vlády na vypustenie tohto odpadu do mora len vyprovokuje susedné krajiny, ako Južná Kórea, ktorá si predvolala minulý mesiac zástupcu japonského veľvyslanectva, aby vysvetlil, aký postup sa zvolí na vodu z Fukušimy.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies