NEW YORK - Európa a Turecko by mali nájsť spoločnú reč v otázke migrácie, uviedol český premiér Andrej Babiš v stredu v prejave na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.
"Je nevyhnutné nastoliť mier v regióne. Musíme s Tureckom diskutovať, ako to dosiahnuť," povedal podľa spravodajského servera iDNES.cz.
"Zo Sýrie už odišlo 5,6 milióna ľudí a 6,2 milióna žije mimo svojho pôvodného domova. Myslím si, že Európa musí nájsť spoločnú reč s prezidentom (Recepom Tayyipom) Erdoganom," uviedol Babiš.
"Som si plne vedomý nedávnych vyhlásení tureckého prezidenta, že prepustí milión sýrskych utečencov do Európy, ak v severnej Sýrii nebude nárazníková zóna," upozornil na riziká bezpečnostnej situácie na východ od európskej hranice.
Prime minister @AndrejBabis will address the 74th Session of the United Nations General Assembly at 9 p.m. EDT. Watch live #UNGA → https://t.co/TKcS1DRaMJ
— Úřad vlády ČR (@strakovka) September 25, 2019
Babiš podporuje vznik bezpečnostnej zóny v Sýrii, ktorá by mala tamojšiu situáciu upokojiť. Turecko chce do zóny premiestniť až dva milióny utečencov, vybudovať tam domy a školy.
Podľa českého premiéra, ktorý sa v stredu osobne zišiel aj s tureckým prezidentom Erdoganom, môže v dialógu medzi Európskou úniou a Ankarou napomôcť aj spojenectvo štátov Vyšehradskej skupiny (V4).
"Zastupuje 65 miliónov občanov Českej republiky, Slovenska, Poľska a Maďarska. Náš región môže výrazným spôsobom prispieť k tomu, aby bola Európa silnejšia. Chceme byť aktívnejší a pomáhať s riešením hlavných problémov Európy," povedal Babiš.
Český premiér sa v prejave venoval aj klimatickým otázkam a ich riešeniu. Tie sú podľa neho problémom celého sveta a nielen Česka a EÚ. Babiš uistil, že ČR plní plán záväzkov, ktoré prisľúbilo na klimatickej konferencii v Paríži v roku 2015. Zmeny však musia byť postupné a založené na vedecko-technickom pokroku a nesmú poškodzovať ekonomiku. Kľúčom je prechod na nefosílne zdroje energie, ale podľa Babiša sú slnečné a veterné zdroje zatiaľ málo účinné.
"Moja krajina nemá inú možnosť ako jadro," vyhlásil. V prejave spomenul aj švédsku aktivistku Gretu Thunbergovú, ktorá v pondelok na klimatickom summite vo veľmi emotívnom príhovore skritizovala svetových lídrov za ich nečinnosť v boji proti zmenám klímy. Babiš si nie istý, či jej teatrálna, hysterická až agresívna reč povedie k racionálnej diskusii, dodáva iDNES.cz.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies