Vedci na Floride v USA sa zaoberajú možnými súvislosťami medzi dvoma prírodnými živlami, zemetrasením a hurikánom.
Podľa agentúry AP pokladajú americkí odborníci za preukázané, že pohyby morských mas počas silných búrok vyvolávajú otrasy o sile až 3,5 stupňa. Novoobjavenému javu dali názov búrkotrasenie (anglicky stormquake). Môže vraj trvať aj niekoľko dní.
Štúdia, ktorá bola tento týždeň zverejnená v časopise Geophysical Research Letters, opisuje jav doteraz nezmapovaný, ale zároveň nie príliš nebezpečný.
"Nikto nestojí na dne mora pri hurikáne," poznamenal seizmológ floridskej štátnej univerzity Wenyuan Fan. "Je to to posledné, čoho by sme sa mali báť," dodal.
"Recently published in Geophysical Research Letters, Fan et al. (2019) present evidence that strong storms like hurricanes and nor’easters produce seismic surface waves that are distinct and measurable by densely spaced seismic arrays in the time domain." https://t.co/erMD1aPAxf pic.twitter.com/1A09TUbfla
— BA Racoma (ᜊ) (@bumaBAgyo) October 17, 2019
14-tisíc búrkotrasení za 10 rokov
Búrka typu hurikánu alebo tajfúnu vyvoláva na mori silné vlnobitie a niektoré vlny spôsobujú otrasy dna. Stáva sa to v miestach, kde je plytké more a rozľahlé, ploché dno.
Tím floridských vedcov zaznamenal vďaka špeciálnym armádnym senzorom medzi rokmi 2006 a 2015 pri pobreží Spojených štátov a Kanady cez 14 000 takýchto búrkotrasení. Chvenie dna vyvoláva ďalšie vlny, ktorým doteraz vedci nevenovali pozornosť, píše AP.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies