ABÚ ZABÍ - Svetoznáme francúzske múzeum Louvre, ktoré má svoju pobočku aj na Arabskom polostrove, vystaví koncom októbra prírodný unikát, ktorý je svojho druhu považovaný za najstarší na svete.
Perlu z Abú Zabí, ktorá bude vystavená v rámci expozície nazvanej 10 000 rokov luxusu, objavili archeológovia na ostrove Marawah pri pobreží hlavného mesta Spojenych arabských emirátov (SAE). Na tomto nálezisku sa našli aj najstaršie stavby v krajine.
Uhlíkovou metódou C14 (rádiokarbónovou metódou datovania) sa podarilo zistiť, že vrstvy perleťovej hmoty na perle pochádzajú z rokov 5600 a 5800 pred naším letopočtom. Odborníci zo SAE sa domnievajú, že perly z tejto oblasti boli artiklom pri obchodovaní s Mezopotámiou, odkiaľ sa zasa dovážala keramika a iný tovar. Perly sa pravdepodobne využívali aj v šperkárstve.
A skeleton and a stone house were discovered on #Marawah Island in #AbuDhabi https://t.co/I2XEPXGMSl pic.twitter.com/OpqtQw5Wbq
— StepFeed (@StepFeed) March 27, 2016
Ministerstvo kultúry SAE vo svojom vyhlásení uviedlo, že "benátsky klenotník Gasparo Balbi, ktorý cestoval cez tento región, spomína ostrovy v pobrežnej časti Abú Zabí ako zdroj perál už v 16. storočí".
The oldest known natural pearl in the world has been discovered by DCT archaeologists working at a Neolithic site on Marawah Island. The 8,000-year-old ‘Abu Dhabi Pearl’ will feature in the upcoming
— sakalmedia (@SakalMediaNews) October 20, 2019
exhibition 10,000 Years of Luxury#sakal #Viral #Dubai #dubai2020 pic.twitter.com/G8iZ6SZLT0
Prírodné perly predstavovali kedysi jednu z hlavných komodít hospodárstva SAE, ale obchod s nimi sa zrútil v 30. rokoch 20. storočia, keď sa na trhoch objavili umelo pestované perly z Japonska. Navyše v tom období globálnou ekonomikou otriasla séria konfliktov. Krajiny Perzského zálivu potom z perál presedlali na ropný priemysel, ktorý ich ekonomikám dominuje dodnes.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies