Britský vedec objavil ďalší spôsob užitočného spracovania plastového odpadu. Z použitých plastových fliaš dokázal vyrobiť umelé končatiny, ktoré môžu slúžiť ako protézy.
Okrem toho, ponúka tento výrobok riešenie pre pacientov v rozvojových krajinách, ktorí si bežnú protézu nemôžu dovoliť.
Protézu vyrobenú z plastových fliaš vymyslel doktor Karthikeyan Kandan, ktorý pôsobí na univerzite De Montfort v Leicesteri, kde sa venuje odboru mechanického inžinierstva.
Jeho riešenie spája účelnosť a jednoduchosť, kedy rozmliaždením plastového odpadu vytvoril granulovaný materiál, z ktorého je možné "priasť" polyesterovú priadzu a jej zahrievaním ju vytvarovať do požadovaného tvaru. Takýto materiál je preto ideálny pre výrobu protetických končatín, pretože je ľahký, ale pritom pevný.
"Upcyklácia recyklovaných plastov a vytvorenie dostupných protetik sú podľa mňa dva hlavné globálne problémy, s ktorými si musíme poradiť. Chceli sme preto vyrobiť protetickú končatinu, ktorá bude finančne dostupná, odolná a pre pacientov po amputácii pohodlná," uviedol autor protézy z recyklovaných plastov Dr. Kandan.
Recyklát z PET fliaš - nádeje pre pacientov z rozvojových krajín
Zameranie projektu na pacientov s amputovanými končatinami, nebolo náhodné. Výskum protézy z recyklovaných plastov bol financovaný Medzinárodným fondom pre podporu výskumných projektov (GCRF), ktorý financuje vedecký výskum zameraný na riešenie problémov rozvojových krajín.
Doktor Kandan pri svojom výskume spolupracoval tiež s najväčšou svetovou organizáciou zameranou na rehabilitáciu osôb so zdravotným postihnutím a s najuznávanejšími vedeckými kapacitami na vývoj protéz.
Odhaduje sa, že amputáciu končatín podstúpilo vyše 100 miliónov ľudí po celom svete. Najčastejšou príčinou amputácií je cukrovka alebo dopravná nehoda.
Did you see.........?
— DMU Doctoral College (@DMUDRCOL) September 18, 2019
Dr Karthikeyan Kandan @dmuleicester has created new artificial limbs using recycled plastic bottles.
See more here:https://t.co/S7VdilleCm#DMUResearch#ResearchMatters#NoPlanetB pic.twitter.com/537TAAcpwJ
"V rozvojových krajinách je toľko ľudí, ktorí by potrebovali a ocenili kvalitné protetika, ale bohužiaľ si ich nemôžu dovoliť. Cieľom môjho projektu bolo nájsť lacnejšie materiály, ktoré urobia protézy dostupné, a to sa nám podarilo," vysvetľuje doktor Kandan.
PET fľaše, ktorých sa každú minútu celosvetovo nakúpi jeden milión a len 7% z nich je skutočne zrecyklovaných, sa tak zdajú ako ideálny materiál pre výrobu dostupných protéz.
Namiesto aby skončili ako ďalší plastový odpad znečisťujúci oceány a morské pobrežia, môžu poslúžiť na výrobu niečoho užitočného.
"Náš dizajn má veľký potenciál pre použitie v rámci cirkulárnej ekonomiky. Z recyklovanej plastovej priadze vyrobíme cenovo dostupné protetické končatiny, ktoré pomôžu najmä pacientom v rozvojových krajinách," dopĺňa vedec.
Protéza dostupná pre všetkých
Na celom projekte je tiež zaujímavá jeho cena. Výroba jednej protetické končatiny z recyklovaných PET fliaš stojí zhruba 10 libier. Cena výroby kvalitných protetik na trhu sa pritom pohybuje okolo 5-tisíc libier. V súčasnosti je možné kúpiť buď veľmi drahé, kvalitné a pre mnoho ľudí nedostupné protetika alebo naopak lacné, ale aj menej kvalitné a menej prispôsobiteľné protézy.
Riešenie vyrobenia z recyklátu by tak ponúklo kvalitnú, upraviteľnú protézu za dostupnú cenu a výhody protézy z recyklátu už ocenili v rámci testovania aj prví pacienti.
"Na našej univerzite sme vyrobili samotnú protézu a potom sme ju dali otestovať do Indie na dvoch pacientoch s amputáciou spodnej končatiny. Jeden z pacientov mal amputovanú nohu nad kolenom a druhý pod členkom," uviedol k priebehu testovania protézy jej autor.
Dr Karthikeyan Kandan's @DMUresearch about turning plastic water bottles into prosthetic limbs was on @bbcemt last night. You can watch the clip here 👉 https://t.co/HIoVQ8xtv7 👈 #DMUexpert pic.twitter.com/YDKH38iu50
— De Montfort Uni DMU (@dmuleicester) August 22, 2019
Podľa slov doktora Kandana boli obaja pacienti z protézy nadšení a ocenili najmä jej ľahkosť, jednoduchosť používania pri chôdzi a to, že konštrukcia protézy umožnila prúdenie vzduchu ku zvyšku končatiny.
Výhodou protézy vyrobenej z recyklovaného plastu je nepopierateľne tiež ohybnosť materiálu, ktorý sa dá s malými nákladmi prispôsobiť potrebám každého pacienta.
Rozšírenie protézy pre masové použitie medzi pacientmi je zatiaľ vo fáze testovania. Doktor Kandara pracuje na rozsiahlej štúdii s rôznymi pacientmi po celom svete, aby mohol protézy čo najviac prispôsobiť ich potrebám a rôznym okolnostiam. Potom sa snáď protézy z recyklátu dostanú k ľuďom, ktorí ich skutočne potrebujú.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies