BRATISLAVA - Slovenský spevák holandského pôvodu Thomas Puskailer zverejnil skladbu Mier našim hriechom. Novinka, ku ktorej ponúkol aj videoklip, je jeho výzvou na ochranu životného prostredia.
„Inšpiráciu som hľadal v živote a v momentálnom stave našej planéty. Robím hudbu a aj moju ekologickú osvetu a vidím, že to ľudí inšpiruje. Túto skladbu som mal napísanú už dlhšie, lebo intenzívne vnímam, čo sa deje s našou planétou. Skladba je o odpustení, vinu na súčasnom stave životného prostredia má celá spoločnosť. Nemôžeme sa jeden na druhého hnevať. Musíme si navzájom odpustiť. Len tak veci napravíme a pocítime zmierenie. Malé činy vedú k veľkým. Každý osobne či na Slovensku alebo na celom svete sa môže pričiniť o zmenu. Zmena sa začína v každom z nás, začnime od seba,“ vyjadril sa Puskailer.
Spevák si napísal hudbu aj text skladby. Anglický text následne do slovenčiny pretextoval Martin Sarvaš. Pod produkciu sa podpísal Luboš Brtáň, ktorý si v piesni zahral aj na gitare a s Puskailerom spolupracoval na jeho slovenských skladbách Čakám na zázrak a Kapučíno. O perkusie sa postaral David Juraj Raši, basgitaru má na konte Martin Kapusník.
Skladbu predstavil Puskailer aj s videoklipom, o ktorý sa, ako pri predošlých klipoch, postarali tvorcovia zo spoločnosti MOOVI. Na scenári, réžii a strihu sa podieľal Jakub Krška a za kameru sa postavili Šimon Klačko a Matej Andraško. Klip nakrúcali dva dni na viacerých miestach na Slovensku. „Tentokrát vybral režisér miesta, ktoré sú poznačené kalamitou alebo rozsiahlou ťažbou dreva. Sami sme boli prekvapení, kde všade a v akých množstvách sa rúbe. Nakrúcali sme na Smrekovici a to aj večer a na miestach, kde sa pohybujú medvede! Točili sme aj v Liptovskej Lužnej a v Dúbrave, ktorá je charakteristická mnohými lesnými potôčikmi,“ prezradil spevák.
„V klipe účinkujú dobré a zlé skutky. Ja, ako dlhoročný ekoaktivista, reprezentujem tie nasledovaniahodné. Pomáhajú mi dobrí ľudia a dobrovoľníci z organizácií Greenpeace a WWF. Zlé činy sú zas reprezentované mohutným odlesňovaním, plastovým odpadom, znečisteným vzduchom a podobne. Nechceli sme na nikoho ukazovať prstom, preto sú obrazy v klipe viac abstraktné. Cieľom je zamyslieť sa. Chcel som v klipe ukázať aj to, ako bojujú ľudia s problémami vo svete. Tak sme to spojili. Má to väčší rozmer aj dosah. Je to aj návod, ako pomôcť v lokálnom prostredí,“ priblížil počin Puskailer. Pri jeho tvorbe sa spojil aj s organizáciou Greenpeace a Svetovým fondom na ochranu prírody (WWF), ktoré mu udelili súhlas na svoj videomateriál. „Greenpeace má vlastnú videobanku, z ktorej sa môžu videá po súhlase sťahovať a WWF nám poslal priamo niekoľko videí. Z nich sme si už potom vyberali, čo sa nám do klipu hodí. Zmyslom celého snaženia sa je ukázať, že malé činy vedú k veľkým. Že každý na celom svete sa môže pričiniť o zmenu. Ide to aj na Slovensku a ide to aj v zahraničí. Záver klipu má symbolizovať hľadanie ľudí, ktorí sú pre túto zmenu ochotní niečo spraviť. Keď sa za mnou v tme postupne rozsvietia viaceré svetielka, symbolizuje to nádej v dobrých ľudí, ktorým záleží na životnom prostredí. A nie je ich málo,“ dodal.
Puskailer v súčasnosti pracuje so spomínanými Sarvašom a Brtáňom na novom albume, ktorý bude jeho prvý v slovenčine. Zároveň cestuje po Slovensku so svojím Eco Energy Tour a moderuje v televízii.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies