SOUL - Ministerstvo obrany Severnej Kórei počas dnešného dňa uviedlo, že sa usiluje o vypúšťanie medzikontinentálnych balistických striel (ICBM) z mobilných odpaľovacích zariadení.
Vyjadrenie prišlo po tom, ako si predstaviteľ kancelárie pre národnú bezpečnosť juhokórejskej vlády vyslúžil kritiku za tvrdenie, že pre Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR) by bolo "technicky zložité" odpaľovať rakety ICBM z mobilných zariadení.
Hovorca ministerstva obrany sa pred novinármi dnes vyjadril, že KĽDR v roku 2017 použila transportéry na prepravu rakiet dlhého doletu do testovacích areálov, kde ich následne vystrelila z pevnej štartovacej rampy. "Odvtedy prešli dva roky a my sa domnievame, že bolo vyvinuté úsilie týkajúce sa takýchto vojenských technológií. Sme plne pripravení aj na 0,001 % pravdepodobnosť," vyhlásil hovorca.
North Korea says their latest missile, the Hwasong-15 was "the most powerful ICBM," carrying a "super-large heavy warhead" to unprecedented heights of almost 2,800 miles https://t.co/BGQrSRjTC9 pic.twitter.com/WZMRT9jpJb
— CNN (@CNN) November 30, 2017
"Bez ohľadu na to, kde sú takéto strely odpálené, ostro sledujeme a monitorujeme súvisiace presuny Severnej Kórey a udržiavame si dokonalú pripravenosť v úzkej koordinácii so Spojenými štátmi," dodal.
Severná Kórea v roku 2017 vykonala v júli dve skúšky medzikontinentálnych balistických striel Hwasong-14 a neskôr v novembri skúšobne odpálila strelu Hwasong-15.
JUST IN: Here's the Hwasong 15 on its launch vehicle pic.twitter.com/IUEZfc6L5u
— Martyn Williams (@martyn_williams) November 29, 2017
Rakety Hwasong-14 sú s doletom okolo 10 000 kilometrov schopné zasiahnuť väčšinu kontinentálnych Spojených štátov a strela Hwasong-15 má odhadovaný dolet viac než 12 000 kilometrov, takže by mohla zasiahnuť ktorékoľvek miesto pevninských USA, vyplýva z údajov amerických síl v Južnej Kórei.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies