BRATISLAVA - Od novembra sa začala realizácia "smart city" projektu Atelier - Inteligentné mestá riadené komunitami. Zameria sa na rozvoj pozitívne energetických oblastí vo dvoch ukážkových mestách Amsterdam a Bilbao.
Projekt je koordinovaný mestom Amsterdam a realizovaný so zapojením 30 partnerov z 11 európskych krajín. Jeho súčasťou je aj mesto Bratislava. O tom informoval hovorca bratislavskej samosprávy Peter Bubla.
Projekt je zameraný na rozvoj pozitívne energetických oblastí s hlavnými ambíciami udržateľnosti a uhlíkovej neutrality, realizovaný v ôsmich európskych mestách, a to v dvoch pilotných mestách projektu v holandskom Amsterdame a španielskom Bilbau a so zapojením spolupracujúcich miest - Bratislava, Budapešť, Kodaň, Krakov, Matoshnos a Riga.
Projekt predstaví inovatívne riešenia, ktoré integrujú budovy s inteligentnou mobilitou a technológiami a energiu viac vytvárajú než spotrebúvajú.
Spolupracujúce mestá ako Bratislava budú replikovať a prispôsobovať úspešne implementované riešenia a poslúžia ako testovacie lokality pre budúce inteligentné mestá.
"Obyvatelia, miestne iniciatívy a energetické spoločenstvá budú zapojené do rozhodovacích procesov a aktivít a budú sa intenzívne zapájať do rozvoja technických riešení počas celého projektu. Občania budú zapojení do inovačných ateliérov s cieľom dosiahnuť maximálny vplyv pre rozvoj pozitívne energetických oblastí," spresnil Bubla.
Frank Tazelaar, vedúci útvaru udržateľnosti mesta Amsterdam priblížil, že ich víziou je vytvoriť špecializované inovačné ateliéry pozitívne energetických oblastí s cieľom posilniť miestny inovačný ekosystém a odstrániť právne, finančné alebo sociálne prekážky zavádzania inteligentných riešení.
Don’t miss this year’s keynote at @TOCWorldwide Europe by APM Terminals' Frank Tazelaar. #TOCEurope pic.twitter.com/yqRk0nExks
— APM Terminals (@APMTerminals) June 9, 2015
"Inovačné ateliéry budú sebestačné a budú pokračovať dlho následne po ukončení projektu, a tak budú motormi na zdokonaľovanie a replikáciu riešení v mestách projektu Atelier a mimo nich v Európe a vo svete. Okrem toho prostredníctvom aktívneho vzdelávacieho programu zachytíme a odovzdáme poznatky a skúsenosti získané z našich inovačných ateliérov," povedal.
Každé z ôsmich zapojených miest má vypracovať víziu mesta - City Vision 2050 s cieľom zabezpečiť plynulú premenu mesta od plánovania k implementácii a ďalšie rozširovanie a replikáciu riešení.
Cebu?? Where so many communities continue to be demolished, so many families continue to be displaced, ocean life continues to be harmed, livelihood continues to be at risk, just to build the mega-city vision of the Mega Cebu 2050? "Richest province" for who? https://t.co/yud6w8OmDn
— kler (@_claireo) October 19, 2019
Spustená bude aj webstránka projektu www.smartcity-atelier.eu, ako aj publicita cez sociálne médiá pre komunikáciu a spoluprácu partnerov projektu Atelier i výmenu poznatkov smart city riešení.
Projekt Atelier je financovaný Európskou komisiou v rámci programu Európskej únie na podporu výskumu a inovácií Horizont 2020.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies