MOSKVA – Ruský prezident predpovedal kolaps EÚ a dokonca povedal, kedy - na prelome roku 2028. Podľa jeho názoru, niektoré krajiny východnej Európy pôjdu cestou Británie.
Keď Vladimir Putin povedal, že kolaps Európskej únie na Británii sa nemusí skončiť, nemyslel tým škodoradosť, naopak: Rusko nechce taký osud pre EÚ, ale chce "predvídateľného a zrozumiteľného partnera“.
"Máme záujem o to, aby sa všetko udržiavalo a fungovalo efektívne. So znepokojením sledujeme, čo sa tam deje, pretože významná časť našich zlatých a menových rezerv je denominovaná v eurách a pre nás aj napriek poklesu obchodu po rôznych rozhodnutiach o sankciách zostáva EÚ najväčším obchodným a hospodárskym partnerom,“ povedal.
Podľa Putina sa môže stať faktorom dezintegrácie v rámci EÚ hospodárstvo, čo neznamená hospodársku krízu, ale hospodársky rast na východných hraniciach EÚ.
Logika je tu transparentná: pokiaľ Brusel financuje rôzne rozvojové programy a posiela priame dotácie do krajín východnej Európy, čím sa snaží vyrovnať kontrasty a znížiť zaostávanie štátov bývalého socialistického bloku zo "starou Európou“, Poľska, Maďarska a ďalším krajinám, vyhovuje byť súčasťou EÚ.
Len čo sa však tieto krajiny stanú nie príjemcami ale darcami a budú nútení požičiavať vlastné prostriedky na podporu tých, ktorí zaostávajú, môžu stratiť všetku túžbu zotrvávať v Európskej únii. Takýto vývoj je však nevyhnutný – jedinou otázkou je načasovanie a je zrejmé, že Brexit urýchli prístup k tomuto dátumu, pretože Británia bola jedným z darcov.
V súčasnosti ekonomika východnej Európy rastie rýchlejšie ako západnej. V bývalom sovietskom bloku je ročný nárast od 3 do 5 %, ďalej na západ – v najlepšom prípade 2 % a najväčšie ekonomiky majú okolo 1 %.
Lepšie na tom ako ostatné sú Maďarsko, Poľsko, Česká republika a Slovensko (rast je 5 %) – ich obyvateľstvo už dosiahlo vysokú alebo aspoň uspokojivú úroveň príjmu a práve tieto štáty tvoria svoju vlastnú politickú úniu, tvrdo oponujúcu oficiálnemu Bruselu.
Hovoríme o Višegrádskej skupine, ktorá sa vytvorila v roku 1991, paradoxne, aby sa pripojili k EÚ a navzájom sa podporovali na tejto ceste. Časy sa však zmenili: toto kvarteto teraz ostro kritizuje Brusel za jeho migračnú politiku a európskych úradníkov za „neprimerané zasahovanie do záležitostí suverénnych krajín“, čo znamená – do ich vlastných záležitostí.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies