Zlé sny nás podľa vedcov majú pripraviť na realitu

NETKY.SK • 28 November 2019, 08:36 • 2 min
Zlé sny nás podľa vedcov majú pripraviť na realitu

Zlé sny a nočné mory nie sú ničím príjemným. A to nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Bohužiaľ nevyhneme sa im a niekedy sa takmer každý z nás prebudí so zlým pocitom, ktorý po sebe zlý sen zanechal.

slovakia

left justify in out

Vedci však tvrdia, že zlé sny majú svoj význam a sú pre nás užitočnejšie, než by ste si mysleli.

 

Zlé sny verzus realita

 

Je samozrejmé, že nikto z nás nechce prežívať nepríjemnosti, a to ani v snoch. Občas nám však zlé sny narušia pokojný spánok a nám nezostáva nič iné, len sa pokúsiť s tým vyrovnať.

 

Podľa portálu BBC, si vedci myslia, že zlé sny sú oveľa užitočnejšie. Strach, ktorý prežívame v spánku počas snenia, nám totiž pomáha pripraviť sa na náročné situácie, ktoré zažívame počas bdenia v realite.

 

Vedci zo Švajčiarska a USA sa rozhodli, že preskúmajú spôsob, akým rôzne sny ovplyvňujú náš mozog. Ich zistenia sú vskutku zaujímavé, ukázalo sa totiž, že ak sa nám zdajú zlé sny, mozog následne dokáže efektívnejšie reagovať na strach, ktorý prežívame v realite.

 

Pokiaľ ide o zlé sny, tie môžu mať podľa vedcov dokonca terapeutický účinok a môžu byť využité pri liečbe úzkostných stavov.

 

img

 

Strach v reálnom živote

 

Dôležité však je, aby bol sen primerane strašidelný, nie však traumatizujúci. Ak je sen traumatizujúci, jedinca na realitu nepripraví a nepomôže mu lepšie zvládať strach, ba práve naopak.

 

Zlý sen nemusí nijako výrazne narušovať spánok, zatiaľ čo nočné mory môžu spôsobiť nespavosť a zapríčiniť ďalšie zdravotné ťažkosti súvisiace s nekvalitným spánkom.

 

Vedci skúmali priamo v laboratóriu spánok a sny 18 jedincov, pričom ďalších 89 si viedlo o snoch podrobné denníky.

 

Zaznamenávalo sa, ako sú prepojené pocity pociťované počas snenia s emóciami, ktoré prežívajú jedinci za bdelého stavu.

 

Výsledky štúdie boli publikované v časopise Human Brain Mapping a ukázalo sa, že strach pociťovaný v snoch pomáhal subjektom lepšie zvládať strach, s ktorým sa museli vyrovnávať počas následne dňa.

 

Ak sa človeku počas noci sníval zlý sen, tá časť mozgu, ktorá je zodpovedná za zvládanie strachu, fungovala po prebudení efektívnejšie.

 

Zlé sny teda pôsobia ako istá forma prípravy na realitu. Navyše, čím viac sa jedincom snívali zlé sny, tým bola aktivita v danej časti mozgu vyššia.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Barbora Lučivjanská



Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies