Black Friday je deň, kedy obchody po celom svete zlacňujú svoj tovar. Vždy po Americkom sviatku Deň vďakyvzdania sa milióny ľudí vydajú na lov po tých najlepších kúskoch. Ako však Black Friday vznikol?
Historický pôvod
Názov Black Friday bol pôvodne spojený s finančnou krízou a nákupmi. Dvaja finančníci z Wall Street, Jim Fisk a Jay Gould, spoločne kúpili značné množstvo amerického zlata v nádeji, že sa celková cena prudko zvýši a že ho budú môcť predať a získať tak obrovský profit.
Avšak v piatok 24. septembra 1869 sa americký trh so zlatom zrútil a akcie Fisk a Goulda spôsobili, že baróni z Wall Street zbankrotovali. Práve tento deň nazvali Black Friday, v preklade čierny piatok, keďže mnoho biznismenov si siahlo na život a americká ekonomika sa dostala do problémov.
Nákupná horúčka
Policajní dôstojníci vo Philadelphii prvýkrát spojili "Black Friday" s obdobím po Dni vďakyvzdania v 50. rokoch minulého storočia. Práve deň po Dni vďakyvzdania prišlo do mesta kvôli futbalovému zápasu veľké množstvo turistov a nakupujúcich, čím sa vytvoril chaos, dopravné zápchy a tiež príležitosť na krádež. Policajti boli v pohotovosti nonstop, práve preto nazvali tento deň ako čierny. Neskôr sa názov objavil aj v novinách a už koncom 80. rokov bol tento termín všeobecne známy v celej krajine a maloobchodníci ho čoskoro spojili s predajom a zľavami.
Black Friday vo svete
Najbláznivejšie zľavy sú práve v USA, kde má tento "sviatok" pôvod. Každoročne sa ochranka v nákupných centrách pripravuje na nával ľudí, niekedy musí zasahovať aj polícia. Avšak postupom času sa Black Friday udomácnil aj v Európe. Milióny nakupujúcich čakajú na často šialené zľavy aj niekoľko hodín. Rady pred obchodmi vznikajú už v noci, apríklad tento rok stáli v Anglickom mestečku ľudia pred vchodom supermarketu už o 3:40 ráno.
Ako je to na Slovensku?
Aj na Slovensku začalo dnešným dňom nákupné šialenstvo. V niektorých obchodoch nakúpite produkty za zlomok ceny, zľavy sú často vyššie ako 80%.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies