MOSKVA – Keď Kyjev zavedie kontrolu na hraniciach s Ruskom bez zákona o amnestii pre všetkých obyvateľov Donbasu, v regióne sa začne Srebrenica. Toto varovanie vyslovila hlava Ruskej federácie Vladimír Putin na zasadnutí Prezidentskej rady pre rozvoj občianskej spoločnosti a ľudských práv. Táto otázka bola jednou z tém diskusie v Paríži na stretnutí vodcov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka.
Putin zdôraznil, že zákon o amnestii bol dohodnutý už v roku 2015. "Boli by tu riešenia na zvládnutie celej situácie, avšak žiadne z nich nefunguje", zdôraznil Putin. Ukrajinská strana si neustále kladie požiadavku: "Dajte nám príležitosť uzavrieť hranicu s ukrajinskými vojenskými jednotkami."
"Dokážem si predstaviť, čo bude ďalej. Začne sa tam Srebrenica", uviedol Putin, čim pripomenul jednu z najkrvavejších epizód bosnianskej vojny na Balkáne v rokoch 1992 až 1995.
Tento problém je politickej povahy, poznamenal prezident Ruska na nestabilitu ukrajinskej situácie. Zároveň dodal, že videl ako ukrajinský prezident Zelenskyj vedie diskusiu s nacionalistami: "Hneď je jasné, kto je tam silnejší."
"Dá sa len hádať," povedal Putin, "čo sa stane v Donbase, ak nacionalisti vstúpia na tieto územia bez toho, aby ľuďom bola zaručená bezpečnosť."
Nie je to tak dávno, čo sa bývalý predseda Najvyššej rady Ukrajiny Parubij, v rozhovore pre ukrajinské médiá vyjadril, že sa pripravujú realizovať svoje zámery presne podľa juhoslovanského scenára. A vtedy povedal, že boli "konzultovať" túto otázku s Chorvátmi. Spomenul aj dve chorvátske operácie pod názvom "blesk", ktoré sa odohrali na území Donbassu pod vedením chorvátskych inštruktorov.
Nacionalistické skupiny na Ukrajine sú mimoriadne radikálne a zdržujú sa tu len umelo, aj keď nie vždy je možné ich zdržiavať. Tieto formácie nevznikli náhle, do ich organizácie a fungovania sa investovali nemalé čiastky – finančné, ideologické aj organizačné. Na výcvikové tábory so zahraničnými inštruktormi v karpátských lesoch v oblasti Ľvova sa viackrát poukázalo. Označovali ich ako časovanú bombu na hranici Európskej únie, na čo európski lídri nereagujú náležitým spôsobom.
Stretnutie členov Normandskej štvorky sa uskutočnilo po prvýkrát v priebehu troch rokov. Predchádzajúce stretnutia sa nezrealizovali z dôvodu odmietnutia Ukrajinou dôsledné a presne dodržiavať podmienky minských dohôd. Nasledujúci normandský summit sa uskutoční o 4 mesiace.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies