BRATISLAVA - Pre agrorezort boli hlavnými témami roka 2019 pozemkové úpravy, zelená nafta a opatrenia súvisiace s africkým morom ošípaných (AMO).
Nekonečný boj už vyriešený
"Rok 2019 bol výnimočný nielen pre mňa osobne na MPRV, ale určite aj pre poľnohospodárov, potravinárov pretože to, o čo som roky bojovala, sa konečne podarilo, a to sú pozemkové úpravy," priblížila.
Listy vlastníctva
Pozemkové úpravy sú podľa nej "veľká vec", aj keď mnohí neprajníci hovoria, že prišli neskoro. "Myslím si však, že nikdy nie je neskoro, pretože SR na to, aby mohla robiť pozemkové úpravy, najskôr musela 20 rokov robiť registre obnovenej evidencie pozemkov (ROEP). Podľa šéfky agrorezortu to znamená prevedenie vlastníctva z tzv. grundbuchov (z pozemkových kníh) na listy vlastníctva.
Alternatívne palivo
Druhým projektom, ktorý MPRV urobilo, je podľa Matečnej tzv. zelená nafta. "Je to systémové opatrenie, ktoré poľnohospodári vidia nielen v tohtoročnom rozpočte, ale uvidia ho v rozpočte do roku 2022," zdôraznila.
Zelená nafta je podľa ministerky prvýkrát "digitálny nástroj", ktorým Pôdohospodárska platobná agentúra podporí všetkých tých, ktorí majú špeciálnu rastlinnú a špeciálnu živočíšnu výrobu.
Podpora špeciálnych plodín
"Zelená nafta je niečo, čím chceme prispieť k reštartu slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva, pretože nechceme, aby sa na Slovensku pestovali len štyri druhy plodín – kukurica, slnečnica, repka a obilniny." Práve zelená nafta slúži na podporu špeciálnych druhov plodín a špeciálnych druhov hospodárskych zvierat.
Zrušenie ochranného pásma
Rok 2019 priniesol aj výnimočnú situáciu, akou bol Africký mor ošípaných (AMO). "Ten sa nám podarilo v spolupráci s poľnohospodármi a poľovníkmi dostať pod kontrolu. Dnes sme v situácii, keď sme žiadali Európsku komisiu, aby zrušila ochranné pásmo a výnimočný stav, ktorý na Slovensku bol v súvislosti s AMO," doplnila ministerka Matečná na záver.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies