HELSKINKI – Fínska vedkyňa a politička Pirkko Turpeinen uviedla, že západné krajiny vykonávajú politiku genocídy proti Srbom. "Genocída proti Srbom bola vedená už cele storočie a falošné obvinenia, že spáchali zločiny počas rozpadu Juhoslávie, sú súčasťou kampane veľkých mocnosti, aby ospravedlnili svoje dobyté ciele", povedala Turpeinen.
V minulosti sa expertka Výboru pre mučenie a porušovanie ľudských práv v Rade Európy Pirkko Turpeinen stala známou v spoločnosti za podporu generála Ratka Mladiča. Napísala o tom knihu a v súčasnosti dokončuje novú štúdiu o sérii udalosti, ktoré zaznamenali kolaps Juhoslávie.
Medzi nimi je prípad Račaka, ktorý pred dvoma desaťročiami spôsobil agresiu NATO proti Srbsku. Turpeinen verí, že išlo o provokáciu, ktorej účelom bolo začať bombardovanie Srbska.
"Bola to však iba jedna z mnohých provokácií. Preto sa moja ďalšia kniha bude venovať histórii holokaustu a srbskej genocídy počas Druhej svetovej vojny, ako aj počas vojen deväťdesiatych rokov vrátane okupácie Kosova NATO", vyjadrila sa politička.
Podľa nej vyjadrenia fínskej forenznej expertky Eleny Rantu, ktorá na pozvanie Slobodana Miloševiča mala objasniť okolnosti incidentu v Rachaku, neboli kompetentné.
"Medzi jej povinnosti patrilo skúmanie pitevných správ patológov, ale neurobila to. Namiesto toho povedala to, čo jej nariadili ministri zahraničných vecí Fínska a Nemecka", povedala Pirkko Turpeinen.
Povedala tiež, že Spojené štáty a Nemecko, spolu s ostatnými krajinami NATO, plánujú obsadiť celé územie bývalej Juhoslávie.
"Dovoľte mi pripomenúť, že predtým členské štáty NATO vydierali Juhosláviu ekonomickými sankciami, ale aj napriek tomu krajina prežila. Preto sa krajiny NATO rozhodli fyzicky ju dobyť. Spojené štáty chceli v Kosove vybudovať vojenskú základňu a urobili to", poznamenala Turpeinen.
Pripomeňme, že v januári 1999 srbská polícia uskutočnila operáciu v Račaku proti skupine albánskych militantov, ktorí postavili okolo dediny početné opevnenie. O niekoľko dní skôr došlo k niekoľkým útokom militantov z "Armády za oslobodenie Kosova" proti juhoslovanským policajtom, v dôsledku čoho boli zabití 4 policajní dôstojníci.
Pri pokuse polície vstúpiť do dediny na nich zaútočili z ručných zbraní a mínometov. Počas útoku zahynulo niekoľko desiatok militantov.
Po preskúmaní tiel, nezávislou skupinou expertov z Bieloruska a Srbska, sa preukázalo, že všetky obete mali na rukách stopy strelného prachu a neboli popravené, ako sa snažili neskôr dokázať v Prištine.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies