SYDNEY - Z najnovších údajov hasičov, ktorí bojujú proti austrálskym požiarom, vyplýva, že v štáte Južný Wales už padla za obeť rekordná rozloha územia.
Obrovská ekologická katastrofa
Zničených tam bolo už 4,9 milióna hektárov, čo je územie väčšie než Dánsko. Celková rozloha požiarmi zasiahnutého územia v Novom Južnom Walese, Viktórii, Queenslande, Južnej Austrálii a Tasmánii, teda v štátoch, ktoré sú zasiahnuté najviac, dosiahla pritom 8,4 milióna hektárov, čo je rozloha väčšia než Škótsko. Živel si dosiaľ vyžiadal najmenej 25 ľudských životov vrátane troch dobrovoľných hasičov, ako aj tisícky zničených obydlí.
Nedostupný terén
Doterajší rekord tejto nelichotivej bilancie v Novom Južnom Walese pochádzal zo sezóny 1974–75 a činil 3,5 milióna hektárov spálenej zeme. K ničivosti aktuálnych požiarov prispieva skutočnosť, že sa šíria prevažne v lesnatom teréne, a nie v stepiach, čo vzhľadom lokalitu sťažuje ich hasenie a zvyšuje riziko pre ľudí i divo žijúcu zver.
Situáciu zhoršujú podpaľači
Meteorologický úrad (BOM) vo svojej výročnej klimatickej správe zverejnenej v dnešných hodinách uviedol, že rok 2019 bol pre Austráliu najsuchším v dejinách. Priemerné množstvo zrážok dosiahlo na celoštátnej úrovni iba 277 milimetrov. Situáciu zhoršujú aj podpaľači. Polícia od začiatku sezóny prírodných požiarov zatkla 183 osôb v súvislosti s podozrením z podpaľačstva, uvádzajú miestne noviny The Australian.
Mobilizácia záložníkov
Austrálsky premiér Scott Morrison v sobotu oznámil, že vláda pristúpi pre pretrvávajúce požiare k mobilizácii 3000 záložníkov z radov austrálskej armády. Ministerka obrany Linda Reynoldsová poznamenala, že ide o prvú povinnú mobilizáciu vojenských záloh v dejinách Austrálie. Záložníci budú podľa jej slov poskytovať "nepretržitú" podporu "v zdravotníckej sfére, ako aj pri civilnej obrane a boji s následkami prírodnej katastrofy".
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies