BRATISLAVA - Pravidelné pitie zeleného čaju predlžuje život a významne znižuje riziko úmrtia na srdcové choroby a mŕtvicu. K tomuto záveru dospeli čínski vedci, ktorí viac ako sedem rokov sledovali zdravotný stav viac ako 100 tisíc ľudí a skúmali, ako ho ovplyvňuje pravidelná konzumácia čaju. Podľa nich je prínos pitie zeleného čaju jednoznačný, u čierneho čaju sa im ale takú súvislosť preukázať nepodarilo.
Používali ho na liečbu mnohých ochorení
Zelený čaj poznali už pred tisíckami rokov starí Číňania. Približne od roku 800 n.l. ho začali používať aj Japonci, ktorí pomocou neho liečili rôzne choroby a neduhy. Má zelený čaj naozaj blahodárny účinok pre ľudský organizmus?
Koľko zeleného čaju treba vypiť, aby mal maximálne preventívne účinky?
Niektoré štúdie vo všeobecnosti hovoria o šálke denne, iné spomínajú päť. Zelený čaj môže znižovať riziko vzniku viacerých ochorení, no miera ochrany závisí aj od choroby, ktorej sa človek snaží predísť.
Blahodárne účinky
Podľa výskumníkov nemožno jednoznačne povedať, prečo má čaj tak blahodárny efekt. Zmieňujú však napríklad to, že obsahuje polyfenoly, skupinu chemických zlúčenín, ktoré môžu byť účinné v prevencii srdcových chorôb.
Zelený čaj (pre obsah kofeínu) stimuluje naše myslenie, zvyšuje pozornosť, bdelosť a zlepšuje takzvané kognitívne schopnosti – schopnosť spoznávať, učiť sa a pamätať si.
Zelený čaj, rovnako ako čierny, sa vyrába z lístkov čajovníka čínskeho. Rozdiel medzi nimi je v spôsobe spracovania. Lístky, ktoré sa používajú na prípravu čierneho čaju, prechádzajú oxidáciou.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies