Dym z masívnych lesných požiarov v Austrálii obíde celú Zem. NASA informovala, že oblaky dymu z požiarov v čase Nového roka prešli cez Južnú Ameriku a do 8. januára už prešli pol sveta.
Dym obletí celý svet
"Očakáva sa, že dym spraví minimálne jeden celý okruh okolo sveta," informuje NASA. Stovky lesných požiarov spaľujú Austráliu už niekoľko mesiacov, pričom si vyžiadali najmenej 28 mŕtvych, zničili viac ako 2 000 domovov a usmrtili viac ako miliardu zvierat. Ich bezprecedentný rozsah a intenzitu podľa odborníkov zhoršujú klimatické zmeny.
Oheň vyvolal búrky
Nedávne požiare boli podľa NASA také veľké, že vytvorili "neobyčajne veľké" množstvo búrok vyvolaných ohňom. Tie dostali dym do stratosféry, v niektorých prípadoch až do výšky 17,7 kilometra. "Keď sa dostane do stratosféry, môže dym precestovať tisícky míľ od jeho zdroja a ovplyvniť atmosférické podmienky na celom svete," vysvetlila NASA s tým, že študuje vplyv dymu v takejto výške a aj to, či spôsobuje atmosférické ochladzovanie alebo otepľovanie.
Dym ovplyvňuje okolité krajiny
Dym z austrálskych požiarov drasticky ovplyvnil susedný Nový Zéland, kde spôsobil vážne zhoršenie kvality ovzdušia a zatemnil sneh na horách. V Južnej Amerike dym zmenil farbu oblohy, podotkla NASA. V dôsledku dymu z požiarov majú mimoriadne zlú kvalitu vzduchu viaceré veľké mestá Austrálie vrátane Sydney, Melbourne, Canberry a Adelaide. V spomínanom Melbourne je v utorok, už druhý deň po sebe, kvalita vzduchu "nebezpečná", čo u miestnych vyvoláva obavy o zdravie. Na východe Austrálie naďalej horí viac ako 100 požiarov, chladnejšie počasie v ostatných dňoch i dážď však pomáhajú pri hasení.
Viac o požiaroch sa dozviete v článku "Situácia s požiarmi je najhoršia v dejinách Austrálie" alebo pod hashtagom #australia
A fleet of NASA satellites 🛰️ working together has been analyzing the aerosols and smoke from the massive fires burning in Australia.https://t.co/93geNvCBnU pic.twitter.com/ZedZ199lvJ
— NASA Goddard (@NASAGoddard) 9. januára 2020
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies