Čína nariadila kvôli šíriacej sa nákaze novým koronavírusom čiastočné uzavretie ďalších dvoch miest. Izolácia čaká od štvrtkovej polnoci (16:00 SEČ) sedemmiliónového Chuang-kang a v neďalekom miliónovom E-čou budú zatiaľ uzavreté stanice.
Ľudia sú odrezaní od zvyšku sveta
Celkovo takto bude od zvyšku krajiny odrezaných 20 miliónov ľudí. Wu-chan i novo uzavreté mestá sú súčasťou jednej veľkej aglomerácie.
Okrem zastavenia leteckej prepravy a prerušenia hromadnej dopravy už boli v oblasti uzavreté aj niektoré diaľnice. Na ďalších hlavných ťahoch boli zavedené screnningové kontroly telesnej teploty.
Vo Wu-chan platia spomínané opatrenia od štvrtka od desiatej dopoludnia miestneho času (3:00 SEČ). Nefunguje ani hromadná doprava, nejazdí metro ani autobusy.
Diaľkové vlaky mestom ďalej prechádzajú, ale nesmie sa do nich nastupovať. Na staniciach hliadkujú špeciálne policajné sily.
"Nejazdite do Wu-chan. A tí, čo sú vo Wu-chan, prosím, aby neopúšťali mesto," uviedol tajomník Národnej zdravotnej komisie Li Pin.
A second city in China has been placed under lockdown due to the deadly coronavirus outbreak https://t.co/jce4EfDucP pic.twitter.com/QOiDv1yZ70
— CNN Breaking News (@cnnbrk) January 23, 2020
Panika vo Wu-chan
Pretože správa o uzavretí mesta, ktoré sa tak de facto ocitlo v karanténe, bola zverejnená už o druhej ráno miestneho času, ľudia sa snažili na poslednú chvíľu odísť. Pred desiatou sa tvorili na letiskách a staniciach fronty.
Ďalšie sa narýchlo pokúšali zásobiť jedlom, aby nemuseli chodiť von. Obyvatelia vykúpili zásoby a regály v supermarketoch sú prázdne. Tovar nie je ani na trhoviskách, kde jeho ceny prudko stúpli.
WATCH: Highways near Wuhan have been blocked to stop people from leaving the city of 11 million in an effort to contain coronavirus pic.twitter.com/gkZ1RNKQAK
— BNO News (@BNONews) January 23, 2020
Vírus už má 17 obetí
Počet prípadov aj úmrtí rastie. Obeťami je podľa agentúry DPA sedemnásť, nakazených je cez 600 ľudí. Vírus vyvoláva príznaky chrípky, u niektorých ľudí sa vyvinie vo vážny zápal pľúc.
Okrem Číny bol tento typ koronavírusu zistený v ojedinelých prípadoch v Spojených štátoch, v Thajsku, Južnej Kórei, Japonsku a na Taiwane, a to u osôb, ktoré pricestovali z Číny.
Hlavnými príznakmi nákazy vírusom 2019-nCoV sú horúčka, kašeľ a problémy s dýchaním. Komplikovaný zápal pľúc môže viesť ku kolapsu a smrti pacienta.
Navyše sa ukázalo, že patogén spadajúci do rovnakého kmeňa ako koronavírus vyvolávajúci ochorenie SARS, začal mutovať. To znamená, že sa prispôsobuje prostrediu aj hostiteľom, je horšie identifikovateľný laboratórnymi testami a môže byť odolnejšie voči nasadzovaným antivirotikám.
Slováci v Číne
Aj Slováci pôsobiaci v Číne, majú problém dostať sa späť domov: "Momentálne som v Shanghaji a situácia je taká, že mesto je uzavreté v smere von, nedá sa odtiaľ odísť a čaká sa, že čo sa bude ďalej diať. Predpokladá sa, že sa celé uzavrie. Som tu zaseknutý, čo je celkom prúser. Nosím rúško," zveril sa Tomáš, ktorý v Číne študuje.
Viac o prípade sa dozviete v článku "Novoročné oslavy v Pekingu boli kvôli nebezpečnému vírusu zrušené" alebo pod hashtagom #cina #koronavirus
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies