Slovensko, OSN, UNESCO, Poľsko a ďalšie krajiny sveta si v pondelok pripomenú 75. výročie oslobodenia nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau.
Výročie oslobodenia sa bude konať na mieste bývalého tábora
Na mieste bývalého tábora, kde je Pamätník a Múzeum Auschwitz-Birkenau, sa na spomienkovom programe zúčastnia politici a predstavitelia 50 štátov, delegácie Rady Európy, Európskej únie a UNESCO. Na spomienkovom programe sa zúčastní aj prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. Popri politikoch sa na podujatiach v pondelok 27. januára v priestoroch bývalého koncentračného tábora očakáva účasť aj jeho 200 bývalých väzňov.
Auschwitz a jeho spojitosť s históriou Slovenska
Pre SNM-Múzeum židovskej kultúry je 75. výročie oslobodenia nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz významnou udalosťou, ktorá by v spojitosti s históriou Slovenska, ako aj súčasného vývoja politickej situácie, mala v našej spoločnosti rezonovať viac. Auschwitz je totiž symbolom, ktorý predstavuje, kam až spoločnosť môže zájsť, ak sa zabudne na zdravý úsudok, hodnoty ako ľudskosť, solidarita či schopnosť držať sa týchto hodnôt napriek útlaku, uviedol zástupca riaditeľa SNM-Múzea židovskej kultúry Michal Vaněk.
Boj proti antiseminizmu
OSN pri príležitosti tohto výročia zvolila tému: "75 rokov po Auschwitzi – šírenie poznanie a zachovanie pamiatky o holokauste s cieľom dosiahnuť všeobecnú spravodlivosť". Prostredníctvom nej chce ilustrovať dôležitosť kontinuity spoločných aktivít v boji proti antisemitizmu a ďalším formám predsudkov s cieľom zaručiť rešpektovanie dôstojnosti a dodržiavanie ľudských práv pre všetky národy na svete. OSN to uviedla v súvislosti s Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu, ktorý pripadá práve na 27. januára.
Priestory Auschwitzu navštívilo aj 200 bývalých väzňov
História koncentračného tábora
Nemecký vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau založili v roku 1940 nemecké vojská, ktoré okupovali Poľsko, ako pracovný tábor pre poľských väzňov. Postupne ho rozširovali na rozľahlý pracovný a vyhladzovací koncentračný tábor pre Židov, ktorých doň privážali z celej Európy. V tábore použili 3. septembra 1941 po prvý raz cyklón B a v plynovej komore ním zabili 600 sovietskych vojnových zajatcov a 250 ďalších väzňov.
Koncom marca 1942 prišli do Auschwitzu prvé transporty Židov zo Slovenska a Holandska. Nemecký vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau bol oslobodený oddielom Červenej armády 27. januára 1945. Ohromení a šokovaní vojaci Červenej armády vstúpili 27. januára 1945 do tábora a oslobodili zvyšných 7600 zúbožených väzňov.
Počet ľudí zabitých v Auschwitzi-Birkenau nie je možné presne určiť. Podľa odhadov historikov ide o 1,2 - 1,6 milióna osôb. Väčšinu obetí tvorili ľudia židovského pôvodu.
Európski biskupi si pripomenuli obete tábora, antiseminizmus odsúdili
"Na toto výročie vyzývane súčasný svet na zmierenie a pokoj, na rešpekt pre právo každého národa na existenciu, slobodu, nezávislosť a zachovanie vlastnej kultúry," uvádza sa vo vyhlásení Rady európskych biskupských konferencií a Komisie biskupských konferencií EÚ, ktoré bolo vydané v angličtine a hebrejčine.
Biskupi odsúdili totalitné režimy
Biskupi v ňom apelovali na modlitby za ľudí všetkých národností a náboženských vyznaní, ktorí boli zavraždení v nacistických táboroch smrti. Európski biskupi zároveň pripomenuli, že podobne ako nacistické koncentračné tábory majú milióny životov na svedomí aj komunistické režimy. "Aj iný totalitný režim, menovite komunizmus, konal dosť podobne a jeho obete sa rátajú v miliónoch," napísali biskupi. V súvislosti s výročím oslobodenia Auschwitzu tiež odsúdili súčasné snahy o "ignorovanie pravdy alebo jej manipuláciu za účelom okamžitých politických ziskov". "Nacisti si tu (v Auschwitzi) prisvojili právomoc rozhodovať o tom, kto je ľudská bytosť a kto nie je. Tu sa stretla eutanázia s eugenikou. Auschwitz-Birkenau je produktom systému založeného na ideológii národného socializmu, ktorá pošliapavala dôstojnosť človeka stvoreného na obraz Boží," uvádza sa vo vyhlásení európskych katolíckych biskupov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies