V súvislosti s nedávnym spustením projektu Starlink, ktorý počíta s tisíckami satelitov na orbite Zeme, sa objavili aj obavy o preplnenie obežnej dráhy našej planéty. Odborníci preto už pred nejakým časom varovali pred možnými zrážkami satelitov. K jednej takej môže dôjsť už dnes.
Nejde síce o nové satelity projektu Starlink, ktoré v uplynulých týždňoch pribudli na zemskom orbite, scenár je však podobný.
Nejde o nové objekty
Už dnes, 29. januára sa nad územím Spojených štátov amerických na obežnej dráhe Zeme môžu zraziť dva nepoužívané satelity, informuje portál Science Alert s odvolaním sa na informácie služby LeoLabs, ktorá monitoruje pohyb vesmírneho odpadu na orbite.
Na začiatku roka 2019 bolo na obežnej dráhe Zeme 4 987 umelých družíc, dnes ich počet bezpochyby prekračuje 5 000.
Veľká časť z nich patrí do kategórie tzv. vesmírneho odpadu. Už dávno nedodržiavajú svoju funkciu, sú vyradené zo služby, nekomunikujú so Zemou a teda nie je možné s nimi manévrovať.
Po svojej dráhe budú putovať zrejme navždy, prípadne kým vesmírne agentúry neprídu s myšlienkou, ako sa vesmírneho odpadu zbaviť.
Successful deployment of 60 Starlink satellites confirmed! pic.twitter.com/AHkQYB3uNV
— SpaceX (@SpaceX) January 29, 2020
Pravdepodobnosť 1: 100
Služba LeoLabs, ktorá sa zaoberá monitorovaním vesmírneho odpadu aktuálne varuje pred situáciou, ktorú v posledných mesiacoch avizovalo viac odborníkov. Už zajtra by sa totiž mali na zemskom orbite len veľmi tesne minúť dve vyradené družice.
Teleskop IRAS a družice GGSE-4 sa podľa výpočtov priblíži na vzdialenosť 15 až 30 metrov, čo je vo vesmírnom priestore mimoriadne blízko. Pravdepodobnosť, že sa tieto objekty na obežnej dráhe zrazí, bolo určené hodnotou 1: 100.
Teleskop IRAS vypustili na orbit v roku 1983, vážil takmer jednu tonu. Družica GGSE-4 je oveľa menšie, váži iba 4,5 kg a na obežnej dráhe je od roku 1967. Priemerná rýchlosť oboch objektov je mimoriadne veľká a to až 14,7 km s. Ani s jedným zo zariadení nejde manévrovať, na orbite tak predstavujú akési "neriadené strely".
1/ Our latest update this morning for IRAS / GGSE 4 shows a 12m miss distance, with a Probability of Collision (Pc) back to 1 in 100.
— LeoLabs, Inc. (@LeoLabs_Space) January 29, 2020
Here is a plot of our last five days worth of miss distance updates on this event: pic.twitter.com/FCN2k2NL3i
Takmer 20 000 satelitov
Ak by sa družice zrazili, vo svojej podstate by sa nič vážne nestalo. Úlomky sa na Zem nedostanú, prístroje už nie sú v prevádzke, takže by k ujme neprišli ani vesmírnej agentúry. Negatívnym dôsledkom je však vznik ďalších menších úlomkov, objektov, ktoré do budúcna predstavujú ďalšie a ďalšie prekážky a možné riziko zrážky vesmírnych objektov.
Riziko podobných udalostí sa bude zvyšovať hlavne v najbližších rokoch. Starlink chce totiž na orbite 12 000 svojich satelitov, celkové množstvo objektov na orbite sa tak do konca desaťročia môže priblížiť aj k 20 000 družíc.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies