Tekutiny a géle na palube lietadla môžu byť v baleniach maximálne 100 ml
Cestujúci by si mal pred balením a príchodom na letisko preštudovať pravidlá o preprave, ktoré tvoria prílohu jeho letenky. V prípade batožiny by sa v nej mal zamerať na rozmerové a hmotnostné limity príručnej a zapísanej batožiny. Prvým krokom je tak následne zvolenie si vhodnej cestovnej tašky.
Ako v rozhovore pre TASR upozornila hovorkyňa bratislavského letiska Dana Madunická, cenné a krehké veci patria do príručnej batožiny. Ide napríklad o šperky, fotoaparáty, kamery či rozbitné suveníry. Naopak, ostré predmety či repliky nebezpečných predmetov je potrebné mať zbalené v zapísanej batožine.
Obmedzenie pri lietaní platí aj pre tekutiny. "Tekutiny a gély, ktoré chce mať cestujúci pri sebe počas letu, musí mať v baleniach do 100 mililitrov a uložené v priehľadnom spätne uzatvárateľnom vrecku. Všetky ostatné látky tekutej a gélovej povahy vo väčších baleniach by si mal zbaliť do zapísanej batožiny, pretože v opačnom prípade mu budú odobrané pri prechode detekčnou kontrolou," poznamenala.
Pre cestujúcich je dôležité sledovať aj pravidlá svojho prepravcu o maximálnom počte povolených kusov príručnej batožiny. Väčšina nízkonákladoviek má predpísaný iba jeden kus, pričom tradičný dopravca toleruje aj viacero. V prípade zapísanej batožiny je potrebné chrániť ju cestovnou zámkou. "Pred poškodením a neoprávnenou manipuláciou zabalením do ochrannej fólie," uzavrela.
Zdroj: TASR
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies