Bezmocní lekári vo Wu-chan skúšajú v boji s novým koronavírusom nasadiť dvetisíc rokov starú tradičnú medicínu.
Konkrétne liek obsahujúci bylinu zlatovka previsnutá, u nás zlatý dážď. Naši predkovia ju využívali pre jej protizápalové účinky. Informovali o tom denník The Daily Mail a agentúra Bloomberg.
Chorí nemôžu čakať
"Vyslali sme do provincie Chu-pej expertov na tradičnú čínsku medicínu. Majú za úlohu sa podieľať na výskume a liečbe. Naše úsilie už prinieslo určité dobré výsledky," povedal agentúre Bloomberg Wang Hesheng, šéf komisie, ktorá má zvládnutie epidémie v provincii Chu-pej na starosti.
Wang Hesheng, new head of Hubei's Health Commission, vows to find all virus-stricken patients in Wuhan so that they could be hospitialized & treated timely, at a press conference held in Wuhan city by the State Council Information Office on Saturday. https://t.co/qQQwy9ZtyV pic.twitter.com/idECQFFSb5
— Global Times (@globaltimesnews) February 15, 2020
Ľudstvo zatiaľ súboj o čas s pôvodcom smrtiacej choroby Covid-19 prehráva. Laboratórne potvrdených už je vyše 70-tisíc infikovaných, obetí je viac než 1700. Medicína sa už síce nadychuje k odpovedi a nádejnej vakcíne a antivirotiká testujú po celom svete, chorí ale potrebujú pomoc hneď.
Wang Hesheng, member of the Standing Committee of the CPC Hubei Provincial Committee: 3 national medical teams of traditional Chinese #medicine were dispatched in total of 2220. More than half of the confirmed cases in Hubei are treated with traditional Chinese medicine.#COVID19 pic.twitter.com/vGut7HBGaA
— Economic Daily, China (@EDNewsChina) February 15, 2020
Prvých 400 pacientov
Skupina lekárov z Wu-chan preto obrátila svoju pozornosť k prípravku tradičnej medicíny nazvaného šuang-chuang-lien s obsahom už zmieňovanej zlatovky previsnutej.
Šuang-chuang-lien sa bežne používa ako podporná rastlina dokonca ako jediná liečba zápalu horných dýchacích ciest. K dispozícii je aj forma pre injekčné alebo infúzne podanie.
K experimentálnemu nasadeniu lieku šuang-chuang-lien bolo vybraných 400 pacientov. Celkom ale bola tradičná medicína v kombinácii s takzvanou západnou (lieky potláčajúce symptómy choroby) podaná v provincii Chu-pej asi polovici pacientov.
Ako použiteľné sa podľa prvotných záverov zdajú tiež lieky pôvodne vyvíjané pre boj s krvácavou horúčkou ebolou alebo vírusom HIV.
Do úvahy ale prichádza aj nasadenie úplne nových liekov. Len v Číne už beží alebo čaká na povolenie klinického testovania 80 rôznych prípravkov, o ktorých sa lekári domnievajú, že by mohli zabrať. Ako veľmi nádejný sa javí okrem iného liek remdesivir, ktorý v Spojených štátoch vyvinul tím vedený Čechom.
Viac o prípade sa dozviete v článku "Toto sú najnebezpečnejšie miesta na nakazenie sa koronavírusom v lietadle" alebo pod hashtagom #koronavirus
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies