Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová počas prejavu na panelovej diskusii v rámci tretieho dňa 56. Mníchovskej bezpečnostnej konferencie, ktorá prebehla v polovici februára, sa vyjadrovala vo viacerých rovinách. Zmieňovala sa tam o Slovensku ako o právnom štáte, na čo zareagovala politická strana Vlasť, ako kandidujúci subjekt v parlamentných voľbách 2020.
Aký by mal byť právny štát?
V prejave prezidentka Čaputová spomenula, že "aby právny štát fungoval, potrebujeme na to silné inštitúcie či uvedomelých občanov, a naopak nebude fungovať bez zodpovedných politických lídrov, ktorí budú princípy právneho štátu brániť a presadzovať.."
Ochrana hodnôt
V oblasti justície predostrela, že "ak sa pri nej sústredíme na jej nesprávne chápanú nezávislosť, môže to viesť k jej vlastnej degenerácii a zneužitiu a preto treba hodnoty právneho štátu chrániť."
Michal Kováč ml.
Podľa strany Vlasť tu však existujú isté pochybnosti o konaní Zuzany Čaputovej počas jej pôsobenia v prezidentskom kresle. Vymenovala napríklad trestne stíhaného Michala Kováča ml. za veľvyslanca s odôvodnením, že trestné stíhanie sa napokon aj tak zastavilo. Syn prvého prezidenta Slovenskej republiky Michala Kováča čelí opäť obvineniu v kauze Technopol (spoločne s Marianom K.). Spolu s Mečiarovými amnestiami parlament zrušil aj milosť Kováčovi ml., Marianovi K. ale nie.
Istanbulský dohovor
Ďalším prípadom by mohol byť už toľkokrát skloňovaný Istanbulský dohovor. Viac sa dozviete v našom článku Prečo už Slovensko nemôže schváliť Istanbulský dohovor? No aj napriek tejto skutočnosti sa traja najvyšší ústavní činitelia rozhodli, že jeho prijatie sa bude riešiť po voľbách, kedy bude celkom možné, že Slovensko prevezme úplne nová vláda. Súčasné názory zo strán koalície a opozície sa ohľadom prijatia tohto dohovoru líšia.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies