BRATISLAVA - Morské korytnačky si ľahko pomýlia potravu s plastmi pre ich vôňu.
Podľa amerických vedcov tento fakt vysvetľuje, prečo korytnačky jedia plasty a prečo sa do nich často zachytia. Plasty pritom predstavujú riziko aj pre mnohé ďalšie zvieratá, ako napríklad veľryby alebo vtáky.
Korytnáčkám plasty voňajú
"Plasty, ktoré sú v oceánoch už dlhšie, majú vôňu, ktorá priťahuje korytnačky," vyjadril sa Joseph Pfaller z University of Florida v Gainesville.
Keď sa plast dostane do oceánu, začnú sa na ňom usádzať mikróby, riasy, rastliny a malé zvieratá, ktoré si z neho spravia "domov".
Plastic bags may smell like food to hungry sea turtles, a new study says // https://t.co/VYXL7FEt2x (Joseph Pfaller) pic.twitter.com/avt0Pq9E4E
— WINK News (@winknews) March 9, 2020
Práve tak vznikne vôňa, ktorá priťahuje väčšie živočíchy. "Nie je to len vizuálna záležitosť. Tieto odpadky v oceánoch ich môžu priťahovať aj z veľkej vzdialenosti," dodal s tým, že pre korytnačky sú potenciálnym problémom akékoľvek odpadky.
A green turtle returned to the sea in Argentina after its recovery at a rescue center.
— ABC News (@ABC) March 10, 2020
The center said the turtle had a stomach full of plastic when it was brought into the center after a local fisherman found it trapped in his fishing net. https://t.co/3tYc5Ihbgm pic.twitter.com/dnQgfCIftx
Plast im vonia ako potrava
Novú štúdiu publikovali v odbornom magazíne Current Biology. Na výskum použili 15 mladých kariet obyčajných (Caretta Caretta) žijúcich v zajatí. Vedci vypustili do vzduchu nad ich nádržami vône a reakcie zvierat pozorovali pomocou kamier.
Some great studies published in the correspondence section of the latest issue of @CurrentBiology. One on ship noise and colour change in shore crabs, the other on how the scent of plastic debris affects foraging behaviour of sea turtles. Good stuff!https://t.co/kLwGTuboFA pic.twitter.com/c64F4tV6lk
— Simon Baeckens (@simonbaeckens) March 10, 2020
Na pachy upravených plastov reagovali rovnako ako na potravu. Pri nádychu držali hlavu nad hladinou trikrát dlhšie ako obvykle, aby poriadne zachytili pach upravených plastov. Vedci uviedli, že získali nové poznatky, ktoré im môžu pomôcť chrániť morské živočíchy pred plastovým odpadom.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies