Snímky zverejnené NASA zobrazujú veľkolepý pokles hladín oxidu dusičitého v Číne od januára do februára 2020.
Táto hlavná znečisťujúca látka je produkovaná motorovými vozidlami, elektrárňami a priemyselnými zariadeniami.
Zníženie emisií až o 25%
Hoci čínsky Nový rok spôsobuje ročné spomalenie priemyselnej činnosti krajiny, NASA uvádza, že tento trend sám osebe ako jav nevysvetľuje.
"Je to prvýkrát, čo som videl taký dramatický pokles v takej širokej oblasti pre konkrétnu udalosť," uviedol Fei Lui, výskumník kvality ovzdušia v NASA.
Americká agentúra navrhuje, že za tento pokles emisií by mohla byť čiastočne zodpovedná epidémia koronavírusu.
NASA says China's air is cleaner than usual for this time of year because of coronavirus lockdowns. https://t.co/zMokEdzAil pic.twitter.com/C1ylFs8ypv
— Gizmodo (@Gizmodo) March 1, 2020
Táto epidémia pustoší Čínu od konca roku 2019 a oficiálne zabila v krajine takmer 3 000 ľudí. Vláda obmedzuje opatrenia na zastavenie epidémie, ktoré by mohli znížiť znečistenie ovzdušia.
Údajne viedli k poklesu emisií CO2 o 25% medzi 25. januárom a 8. februárom 2020. Využívanie uhlia v elektrárňach je na najnižšej úrovni za posledné 4 roky. V januári zrušili vnútroštátne lety v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom až o 70%.
Jeden z najpozoruhodnejších výsledkov: zníženie koncentrácie oxidu dusičitého v meste Wuhan, epicentrum epidémie, karantény 23. januára 2020.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies