Je to, ako by sme boli lekári na fronte počas vojny. Týmito slovami opísal doktor Christian Salaroli z nemocnice pápeža Jána XXIII. v Bergame situáciu zdravotníkov na severe Talianska.
Lekári nemajú šancu sa plnohodnotne postarať o všetkých nakazených. Prednosť majú mladší ľudia oproti starším pacientom s veľkými komplikáciami, povedal v rozhovore pre denník Corriere della Sera.
Zázraky sa diať nebudú
"Nie je to len pracovná záťaž, ale predovšetkým emočná, ktorá je devastujúca," povedal Salaroli. Vzhľadom na počet nakazených a tých, ktorí sa nachádzajú v kritickom stave, počtu pľúcnych ventilátorov či lôžok na JIS nie je podľa jeho slov v ľudských silách sa o všetkých plnohodnotne postarať.
Zdravotníci sa podľa neho musia rozhodovať, koho zachránia a o čí život sa už bojovať nebude. "Nie sme v situácii, keď môžeme robiť zázraky. Taká je realita," povedal. Žiadne písomné nariadenia, kto a ako bude zachránený, neexistujú. Pri rozhodovaní hrá úlohu vek nakazeného a jeho ďalšie zdravotné problémy.
"Ak je nakazenému medzi 80 a 95 rokom a má vážne respiračné problémy, s najväčšou pravdepodobnosťou sa v ďalšom boji o jeho život nebude pokračovať. Pokiaľ mu začínajú zlyhávať viac ako tri životne dôležité orgány, je to stopercentná úmrtnosť," hovorí Salaroli.
Aj lekár sa dostane do situácie, kedy sa musí rozhodnúť. "Znovu opakujem, nie sme v situácii, kedy sa môžeme pokúšať o zázrak," dodal.
I usually avoid posting outside my field. But I'm starting to get worried Switzerland is taking the current crisis too lightly. I looked at the data and we are right on Italy's track which is NOT a good sign. I'm particularly worried for friends working in hospitals #COVID2019 pic.twitter.com/XErOF8hDKA
— Guillaume Witz (@guiwitz) March 9, 2020
Nadmerné zaťaženie personálu
Miera úmrtnosti na koronavírus je v Taliansku na úrovni 3,7 percenta, najvyššia je práve v provincii Lombardia, kde sa vyšplhala na 8,2 percenta. Taliansky odborník na zdravotníctvo Nino Cartabellotta v týchto číslach vidí aj zlyhanie zdravotníckeho systému.
1) How Bad Will Things Get?
— Yascha Mounk (@Yascha_Mounk) March 8, 2020
It does not yet feel as though vast numbers of people have corona.
But this is due to a long incubation period and extremely poor testing rates.
In Italy, Corona grew exponentially. In America, it likely will as well.
We are only at the beginning. pic.twitter.com/FrEiKhYRmy
"Myslíte si stále, že nadmerná úmrtnosť v Lombardii nie je spôsobená preťažením zdravotníckeho systému?" Pýta sa Cartabellotta na Twitteri. Lekári z Lombardie na sociálnych sieťach popisujú dramatické scény z nemocníc, kedy sú operačné sály a iné oddelenia premenené na priestory, kde sa liečia nakazení pacienti.
Warning from Italy
— 🍿Justice is Served (@pleasesaveour) March 8, 2020
They added: “Increase your total ICU capacity. Identify early hospitals that can manage the initial surge in a safe way. Get ready to prepare ICU areas where to cohort Covid-19 patients – in every hospital if necessary.”
https://t.co/HTs17fZGNR
Lekári slúžia enormne dlhé služby, pretože musia nahradiť kolegov, ktorí sa nakazili. Pritom práve tento región patrí k najvyspelejším v krajine s najlepším zdravotníckym systémom.
"Na juhu by sa takáto situácia zmenila v katastrofu," povedal denníku Politico anestéziológ Giuseppe Sofi z Milána.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies