TOKIO - Odklad tohtoročných letných olympijských hier v Tokiu sa môže stať skutočnosťou, pokiaľ by pandémia nového koronavírusu znemožňovala ich bezpečný priebeh. Vyhlásil to v priebehu dnešného dňa japonský premiér Šinzó Abe.
Krajina je na olympiádu pripravená
Abe sa na pôde parlamentu vyjadril, že Japonsko je stále odhodlané usporiadať olympijské hry v "úplnej" podobe, v prípade ťažkostí však môže rozhodnúť o odklade týchto hier, a to "predovšetkým s ohľadom na atlétov".
Prvýkrát pripustenie odkladu
Japonský premiér tak prvýkrát pripustil, že olympijské hry by sa nemuseli začať v plánovanom termíne 24. júla, zatiaľ čo sa vo svete naďalej šíri nový koronavírus. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) počas noci takisto zmenil doterajší spôsob vyjadrovania, keď oznámil, že začne intenzívnejšie pracovať na rôznych scenároch vrátane odkladu hier.
Možné riešenie?
"Zrušenie nie je možnosťou," povedal Abe, čím zopakoval predošlý výrok šéfa MOV Thomasa Bacha. Ten uviedol, že zrušenie olympijských hier "by nevyriešilo žiadny problém a nikomu by nepomohlo". Práve MOV bude mať pri rozhodovaní o nadchádzajúcich hrách konečné slovo, pričom je v súvislosti s koronavírusovou pandémiou pod čoraz väčším nátlakom zo strany svetových atlétov a športových zväzov.
Prvé problémy
Kanada je rozhodnutá sa na hrách nezúčastniť, pokiaľ sa budú konať v stanovenom termíne.
"Vzhľadom na ochorenie COVID-19 a s ním spojené riziká nie je bezpečné pre našich športovcov, zdravie a bezpečnosť ich rodín a celú kanadskú športovú komunitu ďalej trénovať a pripravovať sa na OH 2020. Preto COC vyzýva Medzinárodný olympijský výbor, Medzinárodný paralympijský výbor a Svetovú zdravotnícku organizáciu, aby odložili hry o rok," znie v stanovisku Kanadského olympijskéhoho výboru (COC).
Aktualizácia
Hry XXXII. olympiády v japonskom Tokiu sa v roku 2020 neuskutočnia. Taký je verdikt utorkovej telekonferencie medzi japonským premiérom Šinzóm Abem a prezidentom Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasom Bachom. Dôvodom je pandémia koronavírusu, ktorým sa na celom svete nakazilo už viac ako 375-tisíc osôb. MOV to potvrdil na svojom oficiálnom webe. OH 2020 sa mali pôvodne konať od 24. júla do 9. augusta 2020, paralympijské hry zase na prelome augusta a septembra. "Šírenie ochorenia COVID-19 má veľký vplyv na životy ľudí, teda aj na prípravu športovcov. Sme zo situácie znepokojení," znie spoločné stanovisko Bacha s Abem.
Išlo o nesmierne ťažké rozhodnutie
"Za súčasných okolností a na základe informácií, ktoré dnes poskytla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), dospeli prezident MOV a japonský premiér k záveru, že OH v Tokiu je potrebné presunúť. Konať sa nebudú v roku 2020, ale najneskôr v lete 2021. Prioritou musí byť ochrana zdravia športovcov a všetkých zúčastnených na olympijských hrách. Obaja lídri sa zhodli na tom, že olympijské hry v Tokiu môžu byť v tomto ťažkom období majákom nádeje pre svet a olympijský oheň by sa mohol stať svetlom na konci tunela, v ktorom sa svet v súčasnosti ocitol. Preto sa tiež zrodila dohoda, že olympijský oheň zostane v Japonsku. Abe a Bach sa tiež dohodli, že aj v roku 2021 bude ponechaný názov OH 2020 a PH 2020," uvádza sa v správe na webe MOV.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies