Austrálsku Veľkú koralovú bariéru zasiahlo ďalšie masové blednutie koralov - už tretie počas piatich rokov. Vedci predpokladajú, že obrovské straty naprieč najväčším systémom koralových útesov na svete spôsobili vyššie teploty vody, najmä vo februári.
Vedci zaznamenali rozsiahle blednutie aj veľké oblasti vážneho poškodenia, no našli tiež zdravé časti. Úrad pre správu morského parku Veľká koralová bariéra vo štvrtok informoval, že najnovšie letecké zábery ukázali, že vážnosť poškodenia naprieč bariérou sa líši, no zasiahnutých je viac oblastí, ako počas predchádzajúcich blednutí.
Ide o tretie masívne blednutie
"Útes sa ešte len začal spamätávať z následkov rokov 2016 a 2017 a máme tu tretie blednutie," vyjadril sa vedúci vedec David Wachenfeld, podľa ktorého klimatické zmeny spôsobujú, že sú tieto udalosti vážnejšie a častejšie, takže sú horšie aj škody.
Extreme #coral bleaching today, Central #GreatBarrierReef.
— Terry Hughes (@ProfTerryHughes) March 23, 2020
Tomorrow, we'll assess reefs south of Townsville. pic.twitter.com/QLesCjAt3B
Vedci vyzvali svet na boj proti klimatickým zmenám
"Bariéra je stále dynamickým systémom plným života, no každá ďalšia takáto udalosť ju poškodí viac ako tá predchádzajúca," upozornil a vyzval, aby ľudia brali blednutie koralov ako celosvetovú výzvu na podniknutie čo najdôraznejších krokov proti klimatickým zmenám.
Viac o Veľkej koralovej bariére
Veľká koralová bariéra je dlhá zhruba 2 300 kilometrov a od roku 1981 patrí medzi lokality Svetového dedičstva UNESCO.
Predchádzajúce dve masové blednutia v rokoch 2016 a 2017 poškodili dve tretiny bariéry. Zničili pritom nielen populácie koralov, ale aj prirodzené habitaty ďalších morských živočíchov. Globálne teploty stúpli už zhruba o jeden stupeň oproti predindustriálnemu obdobiu a Organizácia Spojených národov varuje, že ak stúpnu o 1,5 stupňa Celzia, svet príde o 90 % koralov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies