Vedci sa stále snažia odhaliť, ako sa dostal medzi ľudí nový koronavírus SARS-CoV-2 a prečo je tak infekčný.
Zvyčajne sa predpokladá, že sa preniesol na ľudí zo zvierat a potom sa už šíril medzi ľuďmi. Existuje však aj hypotéza, že sa na ľudí preniesol niekoľkokrát už skôr, ale v roku 2019 zmutoval, takže sa stal oveľa nákazlivejším, uviedol denník The Daily Mail, ktorý citoval autora teórie Francisa Collinsa.
Prenášal sa opakovane
List spomenul správu medzinárodného tímu vedcov, zverejnenú v časopise Nature Medicine, že ľudia boli dlho v kontakte s relatívne menej nebezpečnou variantou koronavírusu, ktorý nakoniec zmutoval.
Tím, v ktorom boli experti zo Scrippsovej univerzity v La Jolle v Kalifornii, z Columbijskej univerzity a z univerzít v Edinburghu, Sydney a Tulane, spomenul možnosť, že podobne ako v prípade príbuzných MERS sa prenášal zo zvierat na ľudí opakovane.
MERS sa opakovane nakazili ľudia od tiav, aj keď rezervoárom nákazy sú netopiere žijúce, mimo iného, v hrobkách faraónov.
V minulosti však ochoreli pri nákaze Covid-19 len jednotlivci alebo malé skupiny ľudí. Potom ale vírus zmutoval, zmenil sa jeho proteín, ktorým sa nadväzuje na enzým ACE2 na povrchu buniek u ľudí. Cez ACE2, virión (základná častica vírusu schopná infikovať hostiteľskú bunku) preniká do vnútra napadnutej bunky, v ktorej sa replikuje.
"Výsledkom postupných evolučných zmien počas rokov či pravdepodobne dekád nakoniec dosiahol schopnosti sa prenášať z človeka na človeka a spôsobovať vážne, často život ohrozujúce ochorenie," uviedol riaditeľ Amerických národných zdravotných inštitútov (NIH) Francis Collins.
NIH Director Francis Collins is exactly the type of person we should be listening to on #coronavirus #covid19 https://t.co/iRyQ2h4vP4
— newtgingrich (@newtgingrich) March 18, 2020
Napriek tomu sa za pravdepodobnejšie považuje variant, že vírus zmutoval u zvierat a vlani v novembri sa prvýkrát preniesol na ľudí a ďalej sa medzi nimi rýchlo šíril.
Vírus zo zvierat?
Vedci z Minnesotskej univerzity v článku zverejnenom v časopise Nature zrovnali genetickú informáciu koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobil pandémiu Covid-19, s koronavírusom u netopierov a šupinavcov. Zistili, že všetky kmene sa nadväzujú na rovnaký enzým angiotenzín konvertázu (ACE2), cez ktorý prenikajú do bunky hostiteľa a v nej sa replikujú. Podľa nich to jasne ukazuje, že sa vírus spôsobujúci Covid-19 preniesol z netopierov na ľudí, poprípade cez šupinavce pôsobiaci ako sprostredkovateľ nákazy.
"Vyzerá to tak, že SARS-CoV-2 by mohol byť kombináciou vírusov z netopierov a šupinavcov," uviedol virológ z New Orleans Robert Garry. Podobnosť SARS-CoV-2 s vírusmi netopierov a šupinavcov tiež podľa neho jednoznačne poukazujú na ich prirodzený pôvod a vyvracajú konšpiračné teórie, že bol umelo syntetizovaný v laboratóriu ako biologická zbraň.
#Coronavirustruth The novel coronavirus "is not a laboratory construct or a purposefully manipulated virus - Dr. Robert Garry, Professor at the Tulane University School of Medicine https://t.co/R1ODU5Npx6 pic.twitter.com/OsjAgZ1ABe
— Suthir Raja (@SuthirRaja) March 30, 2020
"Je to len ďalší prenos zo zvierat na ľudí," uviedla molekulárna epidemiologička z Bazileja Emma Hodcroftová. "Je to najjednoduchšie vysvetlenie toho, čoho sme svedkami," dodala.
Podľa webu ScienceNews zrejme došlo len k jednému prenosu zo zvieraťa na človeka a vírus sa potom hneď šíril medzi ľuďmi.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies