V noci z utorka na stredu na oblohe zažiaril najjasnejší spln roka, tzv. Superspln. Úkaz sa na oblohe objaví tento rok dvakrát, ďalší nastane v máji.
Astronómovia ako Superspln označujú spln v čase, keď je Mesiac na svojej eliptickej dráhe k Zemi najbližšie. U laikov sa objavuje aj termín Supermesiac - z anglického Supermoon.
Superspln pozorovali ľudia po celom svete, v Spojených štátoch ožiaril tie najznámejšie monumenty, napríklad aj výškovú budovu Empire State Building. A niektorí ľudia ho využili ako zátišie pre svadobné fotografie.
This is what the supermoon 🌑 looked like on the New York skyline.
— SkyNews (@SkyNews) April 8, 2020
It's thought to be the biggest and brightest supermoon of 2020 so far.
More on this story here: https://t.co/k0iKm5qgwS pic.twitter.com/Yh4s6kFk8S
Niektoré snímky zachytené z Británie pôsobia doslova tajuplne.
#supermoon over the Shard skyscraper in London tonight 📸@Reuters pic.twitter.com/8wqaIJ3CWO
— Derek Momodu (@DelMody) April 7, 2020
Pred tým, než obloha sčernela, mal Mesiac, až desivo ružovú či začervenanú farbu.
Sfarbenie vydržalo len chvíľku, hoci sa aprílovému splnu niekedy hovorí "ružový Mesiac", v noci svietil skôr jasnejšie a výraznejšie, než farebne, zhodnotili analytici CNN.
Supersplnom sa pokochali aj ľudia v čínskom Wu-chan, do ktorého sa po mesiacoch karantény v apríli opäť vrátil život. Noc skrášlil aj Talianom a konkrétne Benátkam dodal veľmi romantický nádych.
Now..
— IamA (Andy) (@marzofmine) April 8, 2020
imagine that the lovely moon is playing just for you .. everything makes #music if you really want it to...♡ #supermoon 🌜♡🌛
🎵🌜🌛🎶#song : https://t.co/ti8SEWZ3nz#DavidSylvian #Venice pic.twitter.com/vNs1HUtgx1
Čo je to za jav?
Ide o jav, kedy sa Mesiac na svojej dráhe, čo najviac priblíži k planéte Zem. Mesiac bol od Zeme v utorok o 20:00 SELČ "len" 356 909 kilometrov. Priblížil sa tak k Zemi najviac od februára 2019. Priemerná vzdialenosť medzi Mesiacom a Zemou je pritom 384 400 kilometrov. Spln nastal o 4:34.
So supersplnom sa spája ďalšia zaujímavosť. Určil totiž dátum tohtoročnej Veľkej noci. Veľkonočná nedeľa, okrem niekoľkých výnimiek za storočie, nastáva práve po prvom jarnom splne.
Ďalší a posledný superspln tohto roku ľudia zbadajú 7. mája. Mesiac však od Zeme bude vzdialený o zhruba 4000 kilometrov viac než pri terajšom úkaze.
Opakom supersplnu je spln v odzemí čiže mikrospln. Tento rok pripadá na 20. apríla, kedy bude Mesiac od Zeme deliť 406 446 kilometrov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies